(Видео)КОНЕЧНО, РЕПОРТАЖА НА МРТВ КОЈА ИМА СМИСЛА: Македонците се првите Христијани во Европа – сторија на Македонската радио-телевизија

Поврзано

Се празнуваат големите господови лекари Св. Козма и Дамјан

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. Браќата Козма и Дамјан потекнуваа од Рим. Беа крстени уште во...

Денеска е Павлов ден – Eве што се верува дека ќе ви се случи ако ве пoлaзи пaјaк

По Претовден, денеска е големиот православен празник Павлов ден кои се празнува на 13 јули. На Петровден именден слават тие...

Се празнува Петровден, ден на врховните апостоли Св. Петар и Павле

По примањето на Светиот Дух апостолите се растуриле по светот за да ја проповедаат светата Христова вера. На тој...
- Advertisement -

“Православни христијански светилишта распраскани низ величенствени природни предели е еден од најчестите синоними кога станува збор за Македонија.

Изобилството на ранохристијански базилики, цркви и манастири на територијата на Македонија не е за изненадување, ако се земе предвид дека токму од овде, светиот Апостол Павле почна да го шири Христијанството низ Европа.

Со првата покрстена Македонка, Лидија, Македонците стануваат првите Христијани во Европа, а Македонија – портата низ која Христијанството влегло на овој континент” – со овие зборови новинарката на Македонската Радио Телевизија, Марија Котовска ја започнува репортажата од црквата Свети петнаесет тивериополски маченици во Струмица.

Во оваа црква се наоѓа и најстарата ранохристијанска базилика која датира уште од III век.

Ова свето место се смета за почеток на монашкиот живот во Македонија, а христијанството тука постоело уште пред доаѓањето на Светите петнаесет тивериополски маченици.

Во репортажата на МТВ се зборува уште и за манастирите во Водоча и Велјуса, кои се едни од најстарите светилишта на територијата на Македонија и место од каде потекнува познатиот македонски крст.

 

МТВ Дневник 03.06.2018
Новинар: Марија Котовска
Снимател: Јован Лесански

Latest News

Николоски: Го повикувам Обвинителството да реагира и да ги расчисти инцидентите што ги нарушија изборите

Почитувани пријатели од четвртата изборна единица. Би сакал да ви се заблагодарам на сите кои што излеговте на Парламентарните...

Во ДИК се спроведуваат финалните проверки седницата е одложена

Јавната седница на Државната изборна комисија, што требаше да се одржи во 18:15 часот, е презакажана за во 19:30 часот. Поради финални контроли на податоците...

Бизарни мерки пpoтив пандемијата: Јапонија забрaни врескање при возење на ролеркостерите

За да го намалат ризикот од зараза со коронавирус, Јапонците ќе забранат врескање во текот на возење од 100 километри на час на ролеркостерите. Здружението...

(Видео) Еваkуиран детски камп, голем пожар во близина на Атина

Грчките власти евакуираа еден детски летен камп, неформален камп за емигранти и бегалци, како и повеќе десетици домови поради шумски пожар. Пожарот изби јужно од...

Јавна седница на Државната изборна комисија

Државната изборна комисија најави дека во 18:15 часот ќе одржи јавна седница. Според последните информации, седницата ќе доцни и ќе се започне во 19:30...

More Articles Like This