(Видео)КРАЈ НА ЦЕЛА ЕРА: Ким Јонг-Ун има надеж за обединување на двете Кореи!

Поврзано

Ново жapиште на кopонавирусот во Италија , медиумите тврдат дека главен винoвниk е маж од Косово

Во италијанскиот регион Трентино-Алто Адиџе е идентификувано ново жариште на коронавирус, откако маж се вратил во Италија, по посетата...

Трамп обвинyва: Америка е под оkyпација на левичарскиот фaшизам

Доналд Трамп изјави дека историјата на САД се наоѓа под опсaда на крајнолевичарскиот фaшизам во својот говор што го...

Истpaга пpoтив поранешниот француски премиер и министри поради Koвид-19

Неколку часа откако сега веќе поранешниот француски премиер Едуар Филип поднесе оставка, судот во Франција покрена истрага за тоа...

Лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг-Ун, изразил желба да стави крај на историјата на конфронтација на Корејскиот полуостров, изјави во петокот портпаролот на јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин.

Според заедничката изјава, објавена по разговорите меѓу двата водачи, двете азиски земји се согласија да остварат разговори со САД и Кина за да го заменат сегашниот прекин на огнот со мировен договор.

Двете земји се согласија да ги спречат сите непријателски акции едни кон други и да ја трансформираат демилитаризираната зона во мировна зона, се вели во декларацијата.

“Јужна и Северна Кореја го реафирмираа Договорот за неагресија што ја исклучува употребата на сила во која било форма едни против други и се согласи строго да се придржува кон овој Договор”, се вели во документот.

Страните, исто така, се согласија да создадат поморска мировна зона околу линијата на Северна граница во Жолтото Море (Западно Море) за да се спречат судирите и да се гарантира безбедноста на рибарите.

Во соопштението се наведува понатаму дека двајцата лидери се согласија постепено да го намалат вооружувањето за да изградат доверба и да ги намалат воените тензии во регионот, додавајќи дека генералите во земјата ќе одржат состанок во мај за решавање на голем број воени прашања.

“Двете страни се согласија да одржуваат чести средби меѓу воените власти, вклучувајќи го и состанокот на министрите за одбрана, со цел веднаш да дискутираат и да ги решат воените прашања. Во таа смисла, двете страни се согласија прво остварат воените разговори на ранг на генерали во мај “, се вели во документот.

Двете Кореи изразија желба да ги подобрат односите, стремејќи се кон просперитет и мирно повторно обединување.

“Јужна и Северна Кореја ќе ги поврзе крвното стродство на луѓето и ќе ја претстави иднината на ко-просперитет и обединување предводена од Корејците, олеснувајќи сеопфатен напредок во меѓу-корејскиот однос”, се вели во документот.

Подобрувањето на односите е “преовладувачката желба на целата нација”, додадоа двете страни.

Ким Јонг-Ун му вети на Мун дека ќе прекине со ракетните тестови

Прашањата за ослободување на Корејскиот полуостров од нуклеарното оружје, градење на мир и подобрување на односите помеѓу Северна и Јужна Кореја беа на дневен ред на нивниот самитот во петокот наутро, изјави Јонг-сеок на новинарите.

“Двајцата лидери на овие разговори одржаа искрен дијалог за денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров, градејќи траен мир и насоки за развој на односите меѓу Југ и Север”, рече портпаролот.

Лидерот на Северна Кореја предложи да се одржуваат редовни самити за време на состанокот со јужниот претседател Месечината Џеј-ин, им изјави Јонг-сеок на новинарите.

“Да се среќаваме почесто. Дозволете ни да изградиме подобар свет “, рече Им Јонг-сеок го цитираше Ким на брифингот по завршувањето на првиот круг разговори во граничното село Панмунџом

Според Сеул, Ким му ветил на претседателот МУН дека Пјонгјанг “повеќе нема да го прекинува раниот утрински сон”, мислејќи на ракетните тестови.

Ветувањето на Ким беше потврдено со заедничка изјава објавена по завршувањето на разговорите во која се вели дека двете Кореи ќе преземат мерки за поддршка на меѓународните напори насочени кон денуклеаризација на Корејскиот полуостров.

“Јужна и Северна Кореја ја потврдија заедничката цел која ќе ја постигнат, преку целосна денуклеарија, Корејскиот Полуостров без нуклеарна енергија. Јужна и Северна Кореја го споделија ставот дека мерките што ги иницира Северна Кореја се многу значајни и клучни за денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров и се согласија да ги извршуваат нивните улоги и одговорности во овој поглед “, се додава во документот.

Мун, меѓу другото, понуди, , да ги поврзе железничките пруги на двете земји и вети дека ќе го посети Северот на есен.

“Претседателот Мун Џеј-ин се согласи да го посети Пјонгјанг оваа есен”, се вели во документот.

Двајцата лидери, исто така, разменија покани во главните градови, рече Им Јонг-сеок, истакнувајќи дека Мун Џае-Ин изразил интерес за посета на светата планина Северна Кореја Паекту.

Самитот е трета таква средба од крајот на Корејската војна во ‎1950-1953 година. Таа се одржува на јужната страна на демилитаризираната зона, но претседателот Мун кратко зачекори во северниот дел на земјата.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести