(Видео)КРВАВ ПИР ВО ЈЕМЕН: Во самоубиствен напад убиени 48 војници, 84 ранети!

Поврзано

РАСТЕ БРОЈКАТА ВО ИНДИЈА: Ја престигна Италија по број на заразени со коронавирусот

Индија ја престигна Италија по бројот на заразени со коронавирусот, откако регистрира уште еден рекорден дневен скок во бројот...

ПИШМАНАЏИИ ВО СЗО: Заштитните маски да се носат и на јавни места

Светската здравствена организација (СЗО) им препорача на владите да го поттикнат населението да носи маски на јавните места каде...

МЕРКЕЛ: Мора храбро и решително да дејствуваме

Германската канцеларка Ангела Меркел истакна дека сега е важно да се дејствува исправно, храбро и одлучно за да може...

Најмалку 48 јеменски војници денес се убиени, а повеќе од десетина се ранети во Аден, во напад на бомбаш-самоубиец припадник на ИСИС, јавуваат агенциите повикувјаќи се на воени претставници и лекари

jemen_isis

Мета на нападот биле припадниците на војската кои се собрале да ја подигнат платата во близина на базата на североистокот на Аден. Бомбашот-самоубиец незабележан влегол меѓу војниците додека чекале пред куќата на шефот на специјалните сили за Аден, полковникот Насер Сареа, во близина на базата Ел Савлабан, а потоа се разнел.

„Бројот на убиени порасна на 48, а ранети се уште 84 припадници на војската“, рекол за АФП шефот на здравствената служба во Аден Абдел Насер ел Вали.

https://www.youtube.com/watch?v=VN7jF8N6SHM

Вали првично рекол дека има 40 загинати војници, но предупредил дека тој број најверојатно ќе расне поради тоа што некои се наоѓаат во критична состојба. Сареа рекол дека бомбашот го „искористил собирот и детонирал експлозив додека бил меѓу нив“. На местото на експлзијата може да се видат крави локви и расфрлани чевли, наведува АФП. ИСИС презема одговорност за нападот, а во соопштението е наведено дека бомбашот-самоубиец, „кој сакал да стане маченик“, поминал низ контролниот пункт пред да се разнесе. Во Ел Савлабан пред осум дена е извршен сличен напад во кој беа убиени 48, а ранети 29 војници. Јеменските власти со месеци водат кампања против џихадистите кои се активни на југот и истокот на сиромашниот Јемен. ИСИС и нивниот терористички ривал Ал Каеда го искористиле судирот помеѓу властите во Јемен и Хутите кои ја контролираат престолнината во Сана да го засилат присуството во јужниот дел на земјата.

Актуелно

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

ЏАБЕ КАРАНТИНОТ: Над 700 луѓе во изолација за само 24 часа, а дури 200 луѓе го прекршиле полицискиот час во земјава

Во текот на изминатото деноноќие (05/06.06) на територијата на Република Македонија на 722 лице им се издадени решенија за изолација, а 185 лица потпишале...

СЗО ГИ СМЕНИ НАСОКИТЕ: Маските да се носат задолжително и тоа да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Светската здравствена организација ги ажурираше упатствата за да им препорача на владите за да ги поттикнат сите луѓе да носат заштитни маски на јавни...

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово 26 - Дебар 1 - Штип 15 -...

Повеќе вести