(Видео)КРИМ СТАНА НЕОСВОИВА ТВРДИНА: Распореден и новиот ракетен артилериски систем „Панцир-С“ на Крим!

Поврзано

Кpитичнo во Русија – Бројот на зaрaзeни лицa од Koвид-19 надмина 700.000

Во изминатите 24 часа во Русија се потврдени нови 6.562 случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заразени...

(Фото) Се продава нeиспрана кошула од Путин по цена од 2 000 евра

Непознато лице објави на веб-страницата „Авито“ дека го продава кошула на рускиот претседател Владимир Путин. Официјална Москва веќе ја...

Во бopбa пpoтив Koвид-19, Русија подготвена за извоз на лeкoт aвифaвиp

Поради недостигот на лекови против Ковид-19 во светот, Рускиот директен инвестициски фонд (РДИФ) е подготвен да го извезува лекот...
- Advertisement -

Службата за медиуми на рускиот Јужен воен округ соопшти дека артилерискиот ракетен систем „Панцир-С“ за Божик е разместен на полуостровот Крим, пренесува Рамблер Њуз сервис

csm_pancir-s_ria_4450fe0456

По ракетниот комплекс С-400 „Триумф“, кој е разместен на Крим во декември 2016 година, како додатно вооружување за заштита на полуостровот и Јужниот воен округ доаѓа и артилерискиот ракетен систем „Панцир-С“. Освен тоа во текот на 2016.година на Крим се распоредени повеќе од 40 единици на воената техника како што се авиони СУ-25СМ, СУ-30СМ, хеликоптери МИ-8ААТМШ „Терминатор“, КА-52 „Алигатор“, МИ-28Н „Ноќен ловец“ и МИ-26.

Зенитниот артилериски ракетен систем 96К6 „Панцир-С“ првобитно настана во почетокот на деведесетите години од минатиот век и оттогаш трае модернизацијата и усовршувањето. Современата верзија е воведена во вооружувањето на руските противвоздушни сили во 2012.година, а интересен факт е тоа што овој артилериски ракетен комплекс до сега не е употребен во ниту една војна.

„Панцир-С“ е вооружен со автоматски топови .2А38М калибар 30мм и наведувачки ракети 5736Е кои соборуваат цели на оддалеченост од 18 до 20 километри на висина до 15 километри.

https://www.youtube.com/watch?v=5WC9Ou56cxM

1 коментар

Latest News

Пред 69 години на Голи Оток пoчинa Панко Брашнаров – Првиот претседател на Заседанието на АСНОМ

На денешен ден во 1951 година на Голи Оток, во таканаречената „болница на работилиштето – мермер“, умрел Панко Брашнаров,...

Цените pипнaa – Од утре бензините и дизелот со нова повисока цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,53%, во однос на малопродажните цени на нафтените...

Новата нормалност, нajлоши на Балканот и 2,5 пати пoлoши од светскиот просек по cmpтнос од Koвид 19

Статистиката на „worldmeters.info“ покажува дека Македонија споредено со земјите од регионот има најлоши бројки во однос на заразени и починати. Според податоците за заразени на...

Туризмот во Македонија пoлoш од било кога – Само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

Во мај годинава земјава ја посетиле 838 туристи што е 99,2 отсто помалку во однос на истиот месец лани. Како што соопшти Државниот завод...

(Фото) Си оди младината.. – Иceлувaњeто од Македонија стана секојдневие, особено во последните три години..

Еден од најголемиот проблем во земјава со години е иселувањето на народот, особено во изминатите три години, а за сето тоа говорат и податоците...

More Articles Like This