(Видео)КРИМ СТАНУВА НЕПРОБОЈНА ТВРДИНА: Успешно тестиран ракетниот комплекс „Утјос“!

  • November 18, 2016
  • Коментари

Борбената готовност на двата крајбрежни интерконтинентални ракетни комплекси „Ујтос“ на Крим е обновена и потврдена со успешното лансирање на крстосувачката ракета П-35, соопшува извор во безбедносните структури на Крим, а пренесува „Спутник“

utjos

Тие комплекси на Крим се разместени уште во Советско време. Според зборовите на изворот, Црноморската флота сега има два минско ракетни комплекси „Утјос“, а во секој од нив по два контејнери за лансирање на ракети.

Ракетниот комплекс „Утјос“ е вооружен со крстосувачки ракети П-35, кои можат да погодат цели на оддалеченост од 300 километри. Ракетите П-35 достигнуваат брзина поголема од 2.000 километри на час, а е опремена со боева глава од 560 килограми.

https://www.youtube.com/watch?v=ZJJyDltu8yM

Претходно «
Следно »