(Видео)ЛАНСИРНА НАЈСИЛНАТА РАКЕТА ВО СВЕТОТ: Од Флорида полета ракетата „Фалкон Хеви“ на компанијата „Спејс Екс“

Поврзано

КОРИСНИ ТРИКОВИ: Ослободете меморија на телефонот, без да ги зaгубите податоците

Документи, видео снимки, фотографии, апликации – секојдневние во речиси сечиј телефон. Многумина од вас неретко се соочуваат до полна...

(ВИДЕО) ВО БOPБAТA ПPOТИВ КOРOНAВИPУСOТ: НАСА произведе рecпиpaтоp за пaциeнти зaрaзeни со Koвид-19

За само 37 дена НАСА успешно разви прототип на рecпирaтоpи кој може да се користи како помош на луѓето...

5Г ЌЕ ИМА: АЕК ги утврдува условите за издавање одобренија за 5Г, тендер на крајот на годината

Домашни оператори, заинтересирани странски компании и граѓани до 20 месецов, кога истече рокот, доставиле мислења и забелешки до Aгенцијата...

Компанијата „Спејс Екс“ ја лансираше ракетата „Фалкон хеви“

© REUTERS/ Joe Skipper

Станува збор, како што соопштуваат од компанијата на Илон Мас, за најсилната ракета на светот која би требало да биде голем чекор напред во амбициозниот план луѓето во блиска иднина да стапната на површината на Марс.

Ракетата, полета од Флорида, висока е 70 метри. „Фалкон хеви“ е изграден од три јадра на „Фалкон 9“, што на ракетата и дава исклучителна сила која ја испумпуваат 9 „Мерлин“ мотори. Во прево, се работи за 27 помали потиснувачи благодарение на кои „Фалкон хеви“ во орбитата може да понесе 63 тони терет. Доколку оваа ракета се покаже како успешна, Маск може да смета на тоа дека во својата флота ќе има ракета доволно силна за да испрати луѓе на Марс.

Користењето на оваа ракета ќе чини 90 милиони долари.

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести