September 29, 2020, 11:59 pm

(Видео)ЛЕДЕНА НОЌ НА НИЧИЈА ЗЕМЈА: Бегалци од Сирија и Ирак заглавени на ничија земја помеѓу Унгарија и Австрија и во камповите во Грција!

Поврзано

Германија воведува нови рecтрикции поради рaстот на бројот на зaболени

Германија поради раст на бројот на новозaболени лица со Ковид-19 воведува дополнителни мерки, а канцеларката Ангела Меркел препорача есенските...

Порошенко позитивен на кopoнавирус

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко преку својот Фејсбук профил соопшти дека се зapазил со koронавирус, пренесоа британските медиуми. Поради инфekцијата,...

И Германија погoдeна од kpизата: Регистриран рекорден јавен долг поради Ковид-19

Јавниот долг на Германија оваа година поради пaндемијата на kpронавирусот достигна рекордни 2,1 билион евра, објави Државниот завод за...
- Advertisement -

Група ирачки и сириски бегалци чекале повеќе часа на ничија земја помеѓу Австрија и Унгарија, бидејќи ниту едните ниту другите не сакаат да ги примат, пренесуваат медиумите во Австрија

Granica_sneg

На преминот Хајлигенкројц бегалците останале блокирани, бидејќи Унгарските власти не сакале да ги прифатат назад.

Тие поради ниските температури го блокирале сообраќајот и запалиле оган на автопатот.

Австриската полиција наишла на група бегалци во неделата наутро околу 4.40 на железничката станица Јанерсдорф и ги префрлила кон границата. За време на десетчасовното чекање на територијата помеѓу двете земји, бегалците не добиле ниту храна, ниту вода, наведуваат медиумите. Унгарските власти, притоа ја затвориле државната граница, а истовремено триесетина австриски полицајци им го забранила влезот на бегалците на Австриска територија.

Унгарија дури околу 16.30 часот им дозволила на петмина Сиријци и тројца државјани на Ирак да се вратат на нејзина територија. Според пишувањето на „Кронен Цајтунг“ унгарските полицајци по прифаќањето на бегалците ги „советувале“ да се префрлат во Австрија преку шумата.

Latest News

„Година повеќе, но и мудрост повеќе“: Мицкоски го прослави својот 43 роденден

рестедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва објави фотографија со торта на социјалните мрежи, по повод неговиот 43-ти роденден. „Година повеќе,...

Коронавирусот мутира и станува сѐ поотпорен на мерките за заштита

Новиот коронавирус мутирал од првичната нишка и сега се смета за позаразен, според научниците од Методистичката Болница во Хјустон. Студијата, која се уште не е...

Колапс во индустријата: Пaд од 9 отсто на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари ‒ август 2020 година, во...

МК „хотел Мериот“, Телма и Заев – тоа е коалицијата

Во интервју кое на социјалните мрежи на големо се коментираше поради непрофесионалноста на водителот, еден долгогодишен новинар постави лош пример како за неполн час...

Поради дефekт дел од Центар ќе остане без вода

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре поради дeфект на затварач ф 80 мм., на ул.Филип Втори Македонски ББ (карши Жена Парк), прeкинато...

More Articles Like This