(Видео)МАСОВНО СКЛАДИШТЕ НА ОРУЖЈЕ ВО СИРИЈА: Сириската армија откри масовно складиште на западно оружје на бунтовниците

  • July 4, 2018
  • Коментари

Сириската армија откри огромно складиште за оружје и муниција, вклучително и американските противтенковски ракетни системи, хемиско оружје, опрема за минирање и комуникација, па дури и оклопни возила. Некои од набавките се чини дека се сосема нови, бидејќи милитантите немаа шанса да ги искористат пред владините сили.

© REUTERS/ Rodi Said

Оружјето и опремата им ги предадоа на сириските трупи од страна на милитантите во Дара, југозападна Сирија, кои го предадоа патот во согласност со неодамна потпишаниот договор за помирување.

Сириска арапска новинска агенција објави видео-извештај за пронајдокот, со снимки кои покажуваат сè од тенкови и оклопни возила до РПГ, гранати, гасмаски, минофрлачи, ТОВ-лансирачи, заедно со кутии со храна и лекови од Америка за Слободната Сириска Армија.

Повеќе од дваесетина градови и села во југозападна Сирија прифатија договор за предавање со Дамаск по деновите на преговорите со посредство на руската војска. Договорот доведе милитантите на Слободната сириска армија, да се откажат од борбата против владата и заедно со сириската армија ја продолжија борбата со Ал Нусра Фронтот и Даеш во регионот. Сириската војска започна офанзива во јужна Сирија во последниве недели, во услови на постојано милитантско гранатирање на градовите Дара и Ас-Суведа.

Претходно «
Следно »