December 3, 2020, 11:48 am

(Видео)МЕГА-СКАНДАЛ ВО ЏАМИЈА ВО ОПАЕ: Реисот Сулејман Реџепи повикува на ликвидации и почитување на Шеријатот!

Поврзано

Милошоски со вести од Брисел: Кон вeтото на Бугарија се придодаваат уште две земји членки на унијата

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, од дипломатски извори од Брисел дознава дека вечерва на амбасадорскиот ЕУ-состанок во Брисел, Бугарија ги...

Пoлитикитe нa oвaa Bлaдa пpeдвoдeни oд Зоран Заев дoживyвaaт eднo фиjacкo нa jaвнa cцeнa

Во вечерашната емисија на ТВ 24 "Само Анализа", гостуваше пратеникот од "Гром" Љупчо Пренџов, каде зборуваше во однос на...

(Видео)Мицкоски: Именувањето на Бучковски претставува вовед во едно ново апokaлиптично сценарио, ново пpeдавство врз македонскиот народ и негова acимилација

Продолжуваме со изразување на револтот против погрешните политики на владата предводена од Зоран Заев и СДСМ. Пред да дојдам...
- Advertisement -

Ширење на верски екстремизам и повик за насилство е последниот скандал во кој е вмешан реисот Сулејман Реџепи, откако при отворање на џамија повикувал на убиство на „кучињата“ меѓу нив

 

 

Почетокот на новата 2020 година на 01.01 годинава, реисот Сулејман Реџепи ја започнал со повици на верски екстремизам, при отварањето на новат џамија во кумановското село Опае, каде повикувал на ликвидација на „кучињата“, мислејќи на „кодошите“, не-муслиманите и оние кои имале различно мислење од неговото.

И треба да бидете сигурни дека меѓу нас имаме некои кучиња. Тие се(збори арапски) најгнасните кучиња на Господ. Тие што го уништуваат единството на нашиот народ. Тие што му штетат на исламот. Тие што му штетат на нашиот верски и национален идентитет.
Би ве замолил во оваа прилика, бидејќи е голем ден, да се потрудиме, да се обидеме да ги идентификуваме кои се кучиња, кои се муслимани, кои се добри луѓе. Јас не знам дека некој од другите, самиот бараше да му ги оставиме нашите прашања од суштинско национално и духовно значање. Не знам, ако вие знаете некој кажете ми го, да го запознам и јас него. – вели во говорот Реџепи.

Тој понатаму ги споредува овие луѓе со штетници кои шират зарази и болести, а во претходниот систем биле „решавани“ и чистени.

 

Овие нашите одат во онаа категоријата на кучиња скитници, како овците по солта, бидејќи јас сум чувал и овци, сум бил и овчар. И кога нема, кога ја немаш власта, ја немаш татковината, не си независен, треба да зависиш од тие кучињата скитници. Тие… Нешто друго, се чистат тие. Како факт ќе го споменам минатиот систем, тие од време на време по план и по програм и ги чистеа бидејќи тие ширеа болест, ширеа загаденост.- објаснува Реџепи.

 

На крајот, тој повикува на убиство, повикувајќи се на Шеријатот како закон кој мора да се следи, иако во Македонија следење и почитување на друг закон освен државниот е кривично дело наречено двовластие и е апсолутно забрането.

Според членот 319. од Кривичниот Законик на Македонија пак, реисот Сулејман Реџепи врши говор на омраза, а поттикнува и насилство, како и ширење на верски екстремизам.

Верски екстремизам во џамија во Македонија

Реисот Сулејман Реџепи повикува на убиства и ликвидации на „кучињата“ и почитување на Шеријатот!

Posted by infomax.mk on Wednesday, January 22, 2020

 

А.Митовски

Latest News

Нудел дpoга низ општина Ѓорче Петров

Вчера (02.12.2020) во 19.00 часот полициски службеници од Единицата за недозволена трговија со дрога при СВР Скопје го лишиле...

Иванка Тpaмп сослушувана поради зл оупотреба на средства

Ќерката и советничка на претседателот на САД, Донал Трамп, Иванка, била сослушана под заклетва во рамките на граѓанска парница, која се однесува на злоупотреба...

Eвe кoj e нajчecтиoт извop нa инфekциjaтa co кopoнaвиpycoт

Заразените членови на семејството се најчестиот извор на инфекција со коронавирус, велат научниците, кои ги објавија информации за нивната студија во списанието „Сајанс“. Кинески експерти...

He ce пpидpжyвaл cпopeд мepкитe: Пpивeдeн coпcтвeник нa yгocтитeлcки oбjeкт oд тeтoвcкo

На 02.12.2020 околу 22.00 часот, во тетовска Мала Речица, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 39-годишниот З.А. од истото село, сопственик...

Пановски: Ако новогодишните празници се минат без зapaзи, тогаш колективниот имунитет ќе се стекне и порано

Имунитетот на децата кои сега следат настава од дома е „заспан“, догодина, кога ќе тргнат во градинка и на училиште ќе имаат проблем, нагласи...

More Articles Like This