(Видео)МЕЧКАТА ЗАИГРА И КАЈ КОМШИЈАТА: „Ослободителна армија на Чемерија“ се заканува со војна во Грција за да се ослободи Чемерија!

Поврзано

НЕМА ВЛЕЗ И СО НЕГАТИВЕН ТЕСТ: Зaбрана за влез во Грција за жителите на овие македонски општини

Mинистерството за надворешни работи на Грција објави дека жителите од македонските општини каде има најмногу новозapaзени од кopoнaвиpycoт, нема...

(Видео) СТРАШНО НEВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Град со големина на лешник ги побeле улиците

Невреме проследено со грмежи, силни врнежи, ветер и град попладнево го зафати северот на Хрватска. Во Меѓумурје паѓал град со...

ВУЧИЌ: Мepкитe на Приштина се „лyди“, губимe еден милион евра на ден

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека новите правила на Приштина за влез на атикли во Косово се „луди“...

Додека преговорите со Скопје се во целосен залет, Албанските националисти ја искористија приликата да ја присвојат територијата Превеза (Чемерија). Со објави на социјалните мрежи и нивни веб-сајтови тие повикуваат за почит кон борците на терористичката УЧК(УЧЧ во Грција) од Македонија и Косово – пренесува грчката телевизија Стар

„Прашањето за Чемерија е национално прашање, ако не може да биде решено дипломатски, тогаш ќе се реши со војна. Голема Албанија се простира до Чемерија и бидете сигурни дека до ноември 2018 Албанското знаме ќе се вее над Чемерија. Грчките цркви нема да се градат и ќе се срушат. Книгите на нашата историја ќе пишуваат за сите наши Албаски земји, вклучувајќи ја и Чемерија, повикувајќи се на геноцидот против албанците од минатото“, вели Тахир Велиу „претседател“ на „Обединета Албанија“, пренесува грчката телевизија.

Албанците нема да запрат тука. Самопрогласената „Ослободителна армија на Чемерија“ водена од Фестим Лато, како и „претседателот“ на Чемерија Командант Цами кои позираат во маскирни униформи, веќе започнаа војна против Грција на нивните Фејсбук страници:

„Почитувајте ги сите борци од Косово и Македонија, каде што и јас се борев, и наскоро доаѓаме во Чемерија“ – стои на страниците на социјалните мрежи на терористите.

Националниот албански фактор, кој е многу чувствителен кон национализмите при што ќе има значителна поддршка, што за шест месеци може да достигне до 1.000.000 восници албанци од сите територии. Но, и надворешниот меѓународен фактор, затоа што Фестим Лато кој ја држи позицијата Директор на Западен Балкан испратен од Европската Комисија, која изразила доверба за Фестим Лато, но и САД, која изрази поддршка за Албанците во борбата за самоопределување на нациите, но и затоа што Фестим Лато е крипто билка, кој според изворите на грчката тајната служба НИС, објавени пред некое време, е еден ас во ракавот на Израел во Балканот.

Актуелно

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

Повеќе вести