(Видео)МИНИСТЕРОТ ЗА ПРАВДА СИ ДАДЕ ОСТАВКА: Поради случајот со малиот Алмир, министерот за правда си поднесе оставка

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во моментов се уште трае прес конференцијата во Владата. Причината за оставката е судскиот случај со малиот Алмир – објави Телма

“Во овие моменти чувствувам дека довербата е разнишана поради одлуката јавниот обвинител да го преквалификува обвинението за малиот Алмир. Оваа контраверзна одлука беше оспорена и од четворицата јавни обвинители. Јас како прв човек на Министерството за правда чувствувам потреба да поднесам оставка”, изјави Саљији.

Малиот Алмир Алиу беше прегазен со автомобил од Бобан Илиќ, по претходна расправија меѓу возрасните.

Судскиот случај по две години од убиство беше преквалификуван во сообраќајна незгода. Оштетените сметаат дека детето било згазено намерно и оти Илиќ треба да одговара за убиство.

5 КОМЕНТАРИ

Latest News

Коронавирусот премина и на дивечот

– Научниците открија дека Ковид-19 од луѓето преминал на диви елени во некои делови на Соединетите Американски Држави. Тие...

More Articles Like This