(Видео)НАМЕРНО НЕ СЕ ФОРМИРА АНТИКОРУПЦИСКА КОМИСИЈА: Тасева апсолутно незадоволна од судските „реформи“ – власта не дозволува формирање на антикорупциска!

Поврзано

Мисајловски: Се обврзувам дека ќе го дадам својот максимум за обнова на Куманово

Тоа го заслужува градот кој е најголем во Македонија, а сепак се дави во урбан хаос. Се дави во...

Николоски: Нема фирма која не е изpeкетирана, првпат видовме политичар како зема кеш

Кампањата е веќе започната, во четвртата изборна единица каде што сум носител на листата на ВМРО ДПМНЕ ние сме...

МИЦКОСКИ: Заев е подготвен буквално на сѐ, само за да остане на власт

Во интервју за Курир, кое интегрално ќе се емитува утре, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски потенцира дека, за жал,...
- Advertisement -

Речиси цела година во Македонија не функционира Антикорупциската комисија, иако во јанвоста од март годинава до денес се случија низа на настани во кои постои сомнеж за корупција, непотизам и золупотреби на државните функции

 

Од изборот на јавни обвинители, до скандалот со фондот за иновации, бизнисите на Анѓушев кој како вицепремиер си доделува тендери и ја користи УЈП за да си наплати сопствени долгови, притоа стекнувајќи се со државно градежно земјиште за смешен надомест – во Македонија нема кој да ги истражи овие сомневања за криминал.

„Намерно се прави да немаме Антикорупциска комисија. Зошто? Затоа што не сака власта, од март наваму немаме антикорупциска комисија. Затоа што не ни треба институција која ќе ги проверува овие работи. Мојот став беше – немаме затоа што требаше да нема кој да каже ‘има ли судир на интереси во одлучувањето во советот на јавни обвинители’. Кога обвинителите креваа рака кој ќе остане, а кој не во обвинителството за организиран криминал. Таму ние лоциравме јасна состојба на судир на интереси. Во тој момент членовите на Антикорупциска си даде оставка.“ – вели претседателката на „Транспаренси Интернешнл“ Слаѓана Тасева.

Тасева, како што вели, апсолутно не е задоволна од судските реформи, додавајќи дека „не постои граѓанин којшто е задоволен“.

 

„Без Цензура“ со Слаѓана Тасева

„Без Цензура“ со Слаѓана Тасева

Julkaissut infomax.mk Keskiviikkona 14. marraskuuta 2018

 

Latest News

Албански глисер криумчарел предмети преку Охридсото Езеро

Полициски службеници од ПС „Охридско езеро“ на 2 август пред полноќ во с.Радожда, Струшко забележале глисер со албански национални...

Состојба по општини во Скопје, најмногу зaразени во Чаир, Аеродром и Кисела Вода

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.128, бројката на оздравени пациенти е 6.972, на починати е 500,...

Шефот на кабинетот на Болсонарo позитивен на Ковид-19

Шефот на кабинетот на бразилскиот претседател Жаир Болсонарo, генералот Валтер Брага Нето, е позитивен на коронавирусот, соопшти денеска неговата канцеларија. Тој е седми од 23...

Скопје и Штип со најмногу зaболени, над 200 случаи во уште неколку градoви

Скопје е на врвот со најмногу активни случаи на ковид-19 или вкупно 1363 лица, а веднаш зад него на листата е Штип со 430....

(Видео) Голем пожaр во Калифорнија, огнената стихија се шири веќе четири дена

Пожарот наречен Епл Фајр, кој се распламти во петокот во Калифорнија, а кој досега се ширеше во округот Риверсајд и Сан Бернардино, уништи најмалку...

More Articles Like This