(Видео)Наскоро ќе заплови „Титаник 2“: Погледнете ја неговата внатрешност

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...
- Advertisement -

Желбата да патуваат на славниот брод „Титаник“ е присутна кај многумина, а сега доаѓа и шансата тоа да се случи, конечно ќе може тоа да биде направено со „Титаник 2“.

Најпознатата бродска трагедија на сите времиња е сигурно „Титаник“, брод кој бил познат својата големина и брзина и наводно не можел да потоне. Но, на своето прво патување од Саутемптон до Њујорк се случи големата трагедија.

По судир со санта мраз на 15-ти април 1912-та година, потонал бродот кој сите ги воодушевил со својот дизајн, технологија и големина. На бродот каде загинаа над 1.500 од 2.224 патници, неверојатен број на детали може да се видат и денес.

Инаку, конструкцијата на новиот „Титаник 2“ е направен според оригиналниот брод и е спој на неверојатна комбинација од денешната технологија и стариот дизајн. Неговата изградба започнала во 2012-та година, но првично било прекината поради финансиски проблеми. Но добрата вест е што се најдени нови спонзори, па се очекува овој брод во 2022 година да заплови и да го заврши патувањето на својот славен претходно. На новиот брод се направени одредени прилагодувања со цел да се надоградат безбедноста и структурата, но „Титаник 2“ ќе наликува што е можно повеќе на оригиналниот брод.

Доколку пак ви е страв од можно повторување на оригиналниот настан, кога немало доволно чамци за спасување, сега не треба да имате грижи, бидејќи на бродот се наоѓаат 18 моторни чамци за спасување, кои се сокриени, а на секој од нив има простор за 250 луѓе, што е многу повеќе од капацитетот на луѓе кои може да ги собере на бродот. Оџаците на бродот се малку надоградени, па таму сега има платформа за набљудување и опрема за навигација.

 

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This