(Видео)НИТУ ИМ Е ЖАЛ, НИТУ СЕ СРАМАТ ОД ОВИЕ ЛУЃЕ: Владата ги мафтосува стечајците од ОХИС и ги множи со нула – најавија радикализација на штрајкот!

Поврзано

Спасовски се сретна со претставници од Синичане и Урвич со цел peшaвaње на пpoблeмoт со водата за пиење

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, придружуван од министрите за внатрешни работи, Агим Нухиу, за земјоделство,...

(Видео) Силниот ветер однесе покрив од зграда во Делчево

Невреме со силен ветар денес околу 13 часот го зафати Делчево. Ветарот успеа да откорне неколку лимени покриви меѓу...

Пocкапувањето на стpyјата требало да биде дури 25 проценти!

Првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски ги отфрла обвинувањата за новото 7,4 % зголемување на цената...
- Advertisement -

Вработените во ОХИС најавија paдикaлизирање на штрајкот пред Владата, откако денес повторно не биле удостоени на состанок со владин претставник пред кој би можеле да ги соопштат нивните проблеми, но и да понудат решенија

 

Како што велат, денес требало да се сретнат со министерот без ресор Зоран Шапуриќ, но наместо состанок тој им рекол дека има поважна работа и заминал. Наместо министерот, на состанок со вработените во ОХИС бил советникот на Шапуриќ, извесен Зоран, кој ги сослушал но не им понудил конечно решение, само ги известил дека ќе ги пренесе информациите до министерот.

Вработените во загубарот ОХИС, бараат исплата на 24 заостанати плати, како и регулирање на стажот, пензиското и здравственото осигурување.

Претходно, вицепремиерот Анѓушев во потценувачка изјава на стечјаците им „ветил“ исплата на заостанатите трошоци во висина од 24 денари.

Штрајкувачкиот одбор најави радикализација на протестите во текот на наредната недела, блокирање на улицата од 13 до 15 часот. Ги повикаа и останатите вработени да излезат на штрајкот бидејќи, како што велат, со толку малку луѓе како што биле денес, немало ништо да направат и ќе останат на најавените 24 денари кои им ги понудил Анѓушев.

Штрајк на вработените во ОХИС

Власта си поигрува со стечајците на ОХИС. Шапуриќ ги лажел, Анѓушев ги потценува.

Julkaissut infomax.mk Perjantaina 14. joulukuuta 2018

Latest News

(Видео) Еkcплозијата во Бејрут е трета најсилна еkcплозија вo историјата

Екcплозијата во Бејрут, главниот град на Либан, е трета најсилна во историјата, веднаш по експлозијата на нуkлеарни бoмби по...

По Русија и Велика Британија најави помош за Бејрут

Велика Британија објави дека ќе му помогне на Бејрут со пет милиони фунти како и дека ќе обезбеди медицинска помош и помош при потрагата...

Њујорк воведува контролни пунктови за кaрантин на влезовите во градот

Њујорк ќе постави контролни пунктови за кaрантин на клучните влезни места за да обезбеди патници од 35 сојузни држави, каде епидемиолошката состојба е неповолна,...

ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на Влада, но договор со ДУИ се уште нeмa

„ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на парламентарно мнозинство. Информации од непотврдени и непроверени извори нема да потврдуваме ниту да демантираме“ - реагираат од партијата по...

Франција гyби контрола, регистриран најголем број новозарaзени од крајот на мај

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани уште 1.695 случаи на коронaвирус, најмногу од 30 мај, кога тој број беше 1.828. Вкупниот број на...

More Articles Like This