September 25, 2020, 6:48 pm

(Видео)ОГАН ЗА НЕПРИЈАТЕЛОТ: По вежбите на Крим, Руската војска одржа проверка на моќната руска артилерија!

Поврзано

Пyтин пpeдлoжeн за Нoбeлoвa нaгpaдa за миp

Рускиот писател Сергеј Комков денеска изјави дека го предложил претседателот на Русија, Владимир Путин за Нобелова награда за мир. –...

Русија ќе возврати со иста мерка на пpoтерувањето на нејзините дипломати од Бугарија

Москва има право да одговори со иста мерка на пpoтерувањето на нејзините дипломати од Бугарија, соопшти руската амбасада во...

Уапceн Иcуc во Русија: Војската и полицијата упаднале во заедницата која ја води водачот на култот во Сибир

Руските власти го приведиле поранешниот припадник на сообраќајната полиција кој тврди дека е Исусова реинкарнација и во последните три...
- Advertisement -

Само неколку дена по воените вежби на Крим, војската на Русија имаше нова задача. Овој пат артилеријата мораше да покаже за што е способна

137153_rusija-vezba_f

Руската артилерија одржа вежба од големи разбери во Оренбурската област, соопшти информативната служба на Централната воена област.

-Вежбите се одржани на полигонот Тотск во близина на Оренбург како дел од годишната артилериска обука на Централната воена област. Учествуваа преку 1.000 воени лица и преку 300 единици воена опрема – се наведува во соопштението.

За време на вежбите се користени ракетни фрлачи Град и Ураган како и Мста-С и Мста-Б хаубици.

Артилериските единици извршија повеќе напади на подвижни мети, командни места и објетки за складирање на муниција на симулиран непријател.

Координацијата на метите е обезбедена преку дронови.

Latest News

Уапceн Насим Харадинај во денешната акција на специјалните единици

Заменик претседател на Организацијата на вoeни ветерани, ОВК, Насим Харадинај, беше уапceн денес од припадници на специјалните единици, додека...

Одложена средбата меѓу Белград и Приштина во Брисел

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Белград-Приштина, Мирослав Лајчак рече дека состанокот на експертската група дијалог Белград-Приштина, закажан за понеделник (28-ми септември) во Брисел,...

Шаќири: Со етничкиот клуч за вработување Албанците се дeградирани и пoнижeни

Лиса Баута Шаќири, магистар по правни науки и гласноговорник против етничкиот клуч на вработувања кои беа најавени од страна на Владата, во денешното гостување...

Др. Марковски: Со само двајца инфekтолози во Комисијата за зapазни болecти не очекува лош период

Проф. д-р инфekтолог и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Вело Марковски во вечерашното гостување Што не е јасно на ТВ Алфа, вели дека во...

(Видео)Teнзичнo во Кавадарци, пoлициjaтa ги cпречува лозарите да излезат на пooтест пред општината

Кавадарци и околните села се под вистинска полициска окупација, откако лозарите најавија масовни протести пред зградата на општина Кавадарци незадоволни од откупната цена на...

More Articles Like This