(Видео)ОГАН ЗА НЕПРИЈАТЕЛОТ: По вежбите на Крим, Руската војска одржа проверка на моќната руска артилерија!

  • March 25, 2017
  • Коментари

Само неколку дена по воените вежби на Крим, војската на Русија имаше нова задача. Овој пат артилеријата мораше да покаже за што е способна

137153_rusija-vezba_f

Руската артилерија одржа вежба од големи разбери во Оренбурската област, соопшти информативната служба на Централната воена област.

-Вежбите се одржани на полигонот Тотск во близина на Оренбург како дел од годишната артилериска обука на Централната воена област. Учествуваа преку 1.000 воени лица и преку 300 единици воена опрема – се наведува во соопштението.

За време на вежбите се користени ракетни фрлачи Град и Ураган како и Мста-С и Мста-Б хаубици.

Артилериските единици извршија повеќе напади на подвижни мети, командни места и објетки за складирање на муниција на симулиран непријател.

Координацијата на метите е обезбедена преку дронови.

Претходно «
Следно »