(Видео)ОТКАКО ГО ВОСПЕВАШЕ, СЕГА НЕ ГО БИВАЛО: Овој Заев нема многу високи морални и политички стандарди, вели Сашо Ордановски

Поврзано

ТОА Е РЕАЛНОСТА: Тоа што Македонија е членка на НАТО не значи дека имаме функционален систем

Вечерва во емисија на Телевизија Клан гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што посочи дека владата едиствено се...

МИЦКОСКИ: Заев најпосакуван политичар за источниот сосед, зошто од него може сѐ да добијат, јас сум за разговор базиран на принцип

Во гостувањето во Клан Македонија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Зоран Заев е најпосакуваниот политичар за нашиот...

МИЦКОСКИ: Не е вкусно да се политизираат верските настани, и да се коментираат низ призма на дневната политика

Не треба да ги релативизриаме работите затоа што поговото кога станува збор за верската определеност луѓето се чувствителни и...

Политичкиот аналитичар Сашо Орданоски, кој важи за близок до СДСМ, како гостин во емисијата “Отворено студио“ на телевизија Шења, ги коментираше актуелните политички случувања и потезите на Зоран Заев, при што констатираше кога тој би бил во политиката би поставил цврсти линии и стандарди, и дека Заев нема високи морални и политички стандарди.

-Јас кога би бил во политиката, би ставил некои по цврсти линии преку кои не може да се помине, но гледам дека овој Заев, има прилично отворена една концепција, дека нема многу високи морални и политички стандарди, во оваа фаза во која бара поддршка од сите бидејќи не чекаат крупни прашања за решавање, рече Сашо Орданоски во “Отворено студио“.


Тој исто така констатираше дека сега притисокот не е толку голем врз ДУИ колку што е врз СДСМ, затоа што сега СДСМ е таа која треба да испорача за етничката агенда на Aлбанците, пред кој што претходните власти во Македонија немале такви обврски.

-Погледнете го сега проблемот со законот за јазиците, сега е тоа иницијатива помалку на ДУИ колку што е сега исправање на тест на СДСМ, сега СДСМ треба, и тоа добро го прави, да излезе со понуда која што ќе ги задоволи и некои етнички барања од нејзините гласачи, – рече Орданоски во неговото гостување на ТВ Шења, притоа алудирајќи на гласачите Aлбанци.

Аналитичарот Орданоски исто така кажа дека на крај цената ќе ја плати Заев, со тоа што ќе дојде време кога ќе се излезе на избори и тој ќе ја плати цената за сето ова што го прави.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести