(Видео)ПОРАКА ДО НАТО: Вака грмеше и татнеше во Калинград на руско-полската граница!

Поврзано

ВО БOPБA ПPOТИB КOРOНAВИPУСOТ: Русија избра 50 доброволци вojници за тестирање вaкцинa пpoтив Koвид-19

Министерството за одбрана на Русија избра 50 доброволци од војниците за тестирање вакцина против коронавирусот, јави новинската агенција ТАСС. Министерството...

НЕ ОСТАВА НИШТО НА СЛУЧАЈНОСТ: Путин не е во изолација, но избегнува контакти „лице во лице“

Од Кремљ соопштиле дека Путин не е во сaмоизолација и дека активно работи, само што избегнува контакти „лице во...

ХAOC ВО РУСИЈА: Шумските пoжapи зафатија површина од 17.500 хектари

Шумските пожари зафатија повеќе од 17.500 хектари во Русија, соопшти Службата за заштита на шумите. Според податоците на регионалните шумски...

Пред повеќе од две години, Претседателот на Русија Владимир Путин и наложил на руската армија да спроведе вонредни воени вежби на крајниот запад на земјата во близина на Калинград, соопшти Министерството за Одбрана на Руската Федерација. Вежбите се одржале во периодот од 5 до 10 декември

kaliningrad_vezba

На вежбите учествувале повеќе од 9.000 војници, 55 руски воени бродови и останата воена техника. Вежбата е спроведена со цел да се провери борбената готовност на Калинградските енклави, град кој граничи со членките на НАТО Полска и Литванија, пренесува Ројтерс.

“Во вежбите учествуваа ракетни трупи, артилерија, механизирана пешадија, воздухопловни сили, морнарица, извиднички единици, единици за комуникација и логистика, како и воени транспортни авиони, хеликоптери, камиони и бродови од Балтичката флота”” изјавил Генералот на Генералштабот на руската армија.

Русија одржа поголем број на вондредни воени вежби откако односите помеѓу Русија и нејзините западни партнери се влоши, а официјална Москва повеќепати го критикуваше НАТО за натрупување на војска долж руската граница.

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести