(Видео)ПРАТЕНИЧКА ИЗВРШИЛА САМОУБИСТВО: Мигранти групно ја силувале, а силувањето го нарачала владеачката партија!

  • August 13, 2018
  • Коментари

Доскорешната пратеничка на Холандското собрание и пратеничка на граѓансиот прламент во Хаг од партијата на Слободата, која се залагала за запирање на илеглната имиграција, си го одзема животот, по објавувањето на видеото на фејсбук, во кое го кажа потресното сведоштво дека групно ја силувале муслимани во рамките на кампањата за заплашување на опозицијата, а за нарачател на силувањето ја обвини владеачката партија која протажира Холандија да остане во ЕУ и да ги отвори границите.

Вили Диле (Willie Dille) си го одземала животот два дена откако на социјалните мрежи го објави видеото во кое го кажа своето сведоштво дека пре една година ја киднапирале и силувале мигранти кои во Холандија дошле од исламските земји.

Пратеничката Диле (53) си го одзема животот, откако ја објави снимката на Фејсбук во која соопшти дека пред година дена ја киднапирала и силувала група мигранти, а дека нарачателите биле претставници на власта, и дека нападот е организиран од причина што отворено говорела против масовната миграција и против членството на Холандија во ЕУ.

Диле била републички пратеник од Партијата за Слобода во период од 2010-2012 година, пред да одлучи да се врати во локалниот парламент во Хаг. Лидерот на нејзината партија, Герт Вилдерс е најпознатиот критичар на исламот во Европа, Самоубиството го потврди и локалната партиска лидерка Карен Гербрандс која рече дека Диле „Неможеше да го поднесе тоа што и се случи и последиците кои ги имала од истото“

Диле на снимката од видеото во кое ја испраќа својата последна порака пред самоубиството, била многу вознемирена. Пратеничката во видеото кажа дека дека бандата која го организирала нејзиното силување, барала од неа да молчи за во локалниот парламент кога се расправа за за прашања поврзани со мигрантските насилства, како и дека неодамна примила закана по живот во која ја предупредуваат: „Наскоро ќе ти го пресечеме грлото и ќе те оставиме да искрвариш до смрт“.

„Само сакам светот да ја знае вистината. На 15 Март 2017 година бев киднаирана, силувана и нападната од страна на група муслимани, затоа што сакаа веќе да не се јавувам за збор во Градското Собрание на Хаг“ кажа нападнатата жена во својата проштална снимка.

Жртвата на нападот додаде дека на овој начин и соопштува на јавноста дека ја напушта политиката, бидејки се плаши дека некој би можел да ги повреди и нејзините деца. „Не можам да живеам со тоа, тие луѓе ги мразат жените, а ме мразат и мене“ рече покојната пратеничка зборувајки за организаторите на нападот и извршителите кои биле мигранти. „Заради тоа одлучив сето ова да го прекинам“.

Видеото е тргнато набрзо, откако беше поставено на социјалната мрежа Фејсбук, што доведе до голем револт кај Холандѓаните и кампања да се бојкотира оваа социјална мрежа, заради цензурирање на мигрантското насилство, со што како истакнува опозицијата Фејсбук јасно се ставил на страна на власта ја укинал слободата на говор на опозицијата.

Полицијата официјално потврди дека Диле ја известила за нападот, но дека наводно никогаш не поднела писмена пријава. Што доведе до сомнеж дека полицијата во спрега со локалните власти одлучила да го заташка нападот, бидејки Диле штотуку извршила самоубиство, а претходно снимила проштална порака, како би го свртела вниманието на јавноста, дека ништо не се превзема по повод нападот врз неа, што фрла сенка на соопштението на полицијата дека жртвата не сакала да поднесе писмена пријава во полицијата.

Во соопштението објавено на Твитер, лидерот на опозицијата Герт Вилдерс кажа дека бил шокиран со смртта на Диле и дека ќе им недостасува како личност и како член на партијата.

Подготви

Борислав Стоилковиќ

Претходно «
Следно »