August 12, 2020, 7:38 pm

(Видео)ПРАТЕНИЧКА ИЗВРШИЛА САМОУБИСТВО: Мигранти групно ја силувале, а силувањето го нарачала владеачката партија!

Поврзано

Уaпceни странци вмешани во организирање на пpoтecтите во Белорусија

Шефот на Дирeкцијата за внатрешни работи на Регионалниот извршен комитет во Брест, Александар Астрејко, изјави дека странски државјани ...

Белоруската полиција отвори огaн кон дeмонcтpaнтите, повpeдeно едно лице

Полицијата во Брест, во југозападна Белорусија, денеска отворила огaн кон вoopужени граѓани кои ги нaпaднaле, соопшти белоруското Министерство за...

Белорусија – Мapш на жeни вo бeлo вo coлидapноcт со пoвpeдeнитe вo пpoтecтитe

Стотици жени во бела облека и со бели рози и други цвеќиња во рацете формираа „жив синџир“ на Плоштадот...
- Advertisement -

Доскорешната пратеничка на Холандското собрание и пратеничка на граѓансиот прламент во Хаг од партијата на Слободата, која се залагала за запирање на илеглната имиграција, си го одзема животот, по објавувањето на видеото на фејсбук, во кое го кажа потресното сведоштво дека групно ја силувале муслимани во рамките на кампањата за заплашување на опозицијата, а за нарачател на силувањето ја обвини владеачката партија која протажира Холандија да остане во ЕУ и да ги отвори границите.

Вили Диле (Willie Dille) си го одземала животот два дена откако на социјалните мрежи го објави видеото во кое го кажа своето сведоштво дека пре една година ја киднапирале и силувале мигранти кои во Холандија дошле од исламските земји.

Пратеничката Диле (53) си го одзема животот, откако ја објави снимката на Фејсбук во која соопшти дека пред година дена ја киднапирала и силувала група мигранти, а дека нарачателите биле претставници на власта, и дека нападот е организиран од причина што отворено говорела против масовната миграција и против членството на Холандија во ЕУ.

Диле била републички пратеник од Партијата за Слобода во период од 2010-2012 година, пред да одлучи да се врати во локалниот парламент во Хаг. Лидерот на нејзината партија, Герт Вилдерс е најпознатиот критичар на исламот во Европа, Самоубиството го потврди и локалната партиска лидерка Карен Гербрандс која рече дека Диле „Неможеше да го поднесе тоа што и се случи и последиците кои ги имала од истото“

Диле на снимката од видеото во кое ја испраќа својата последна порака пред самоубиството, била многу вознемирена. Пратеничката во видеото кажа дека дека бандата која го организирала нејзиното силување, барала од неа да молчи за во локалниот парламент кога се расправа за за прашања поврзани со мигрантските насилства, како и дека неодамна примила закана по живот во која ја предупредуваат: „Наскоро ќе ти го пресечеме грлото и ќе те оставиме да искрвариш до смрт“.

„Само сакам светот да ја знае вистината. На 15 Март 2017 година бев киднаирана, силувана и нападната од страна на група муслимани, затоа што сакаа веќе да не се јавувам за збор во Градското Собрание на Хаг“ кажа нападнатата жена во својата проштална снимка.

Жртвата на нападот додаде дека на овој начин и соопштува на јавноста дека ја напушта политиката, бидејки се плаши дека некој би можел да ги повреди и нејзините деца. „Не можам да живеам со тоа, тие луѓе ги мразат жените, а ме мразат и мене“ рече покојната пратеничка зборувајки за организаторите на нападот и извршителите кои биле мигранти. „Заради тоа одлучив сето ова да го прекинам“.

Видеото е тргнато набрзо, откако беше поставено на социјалната мрежа Фејсбук, што доведе до голем револт кај Холандѓаните и кампања да се бојкотира оваа социјална мрежа, заради цензурирање на мигрантското насилство, со што како истакнува опозицијата Фејсбук јасно се ставил на страна на власта ја укинал слободата на говор на опозицијата.

Полицијата официјално потврди дека Диле ја известила за нападот, но дека наводно никогаш не поднела писмена пријава. Што доведе до сомнеж дека полицијата во спрега со локалните власти одлучила да го заташка нападот, бидејки Диле штотуку извршила самоубиство, а претходно снимила проштална порака, како би го свртела вниманието на јавноста, дека ништо не се превзема по повод нападот врз неа, што фрла сенка на соопштението на полицијата дека жртвата не сакала да поднесе писмена пријава во полицијата.

Во соопштението објавено на Твитер, лидерот на опозицијата Герт Вилдерс кажа дека бил шокиран со смртта на Диле и дека ќе им недостасува како личност и како член на партијата.

Подготви

Борислав Стоилковиќ

Latest News

Пендаровски едно зборува, друго прави: Дали претседателот му дава дополнителни 20 дена на Заев за „пазар“ за мнозинство?

Најавата дека утре претседателот Стево Пендаровски ќе му го даде мандатот за формирање на Влада на Зоран Заев не...

Додека Заев лaжно се откажува од патни трошоци, во Кисела Вода СДСМ троши 350 илјади евра за партиски вработувања

ВМРО-ДПМНЕ објавува факти, кои според нив, го одбележаа денот: На повидок нов октопод и втор ТАТ, пропадна Еуростандард банка. Милиони евра пари на граѓаните се испумпуваат...

Анализа на Народна банка: Храната поскапела во јули, инфлaцијата ќе оди нагоре

Храната поскапела во јули, инфлацијата ќе оди нагоре, покажуваат податоците на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, на кој биле разгледани движењата...

Касами нема да оди на лидерската кај Ахмети

Лидерот на движењето Беса, Билал Касами нема да присуствува на утрешната средба иницирана од претседателот на ДУИ Али Ахмети, по повод годиншнината од потпишување...

Заев и Гаши имале приватна ручек средба, не се разговарало за формирање влада

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши денеска во хотелот Белви имале приватна ручек средба и на неа не се разговарало...

More Articles Like This