(Видео)ПРЕД СРЕДБАТА ПУТИН-ТРАМП СЕ РАЗГОРУВА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА: Украинските сили гранатирале цивилни цели во Донбас!

Поврзано

НЕ ОСТАВА НИШТО НА СЛУЧАЈНОСТ: Путин не е во изолација, но избегнува контакти „лице во лице“

Од Кремљ соопштиле дека Путин не е во сaмоизолација и дека активно работи, само што избегнува контакти „лице во...

ХAOC ВО РУСИЈА: Шумските пoжapи зафатија површина од 17.500 хектари

Шумските пожари зафатија повеќе од 17.500 хектари во Русија, соопшти Службата за заштита на шумите. Според податоците на регионалните шумски...

СПОРЕД ДВА КАЛЕНДАРИ: Денеска е Св. маченик Исидор и Св. Августин

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 мај. Денеска е Св. маченик Исидор. Овој Исидор потекнуваше од островот Хиос...

Пет лица загинале, додека седуммина се повредени во борбите на територија на Доњецката Народна Република во последните 24 часа, оштетени се 20 семејни куќи, изјави за новинарите заменик командантот на оперативната команда на ДНР Едуард Басурин

ukraina

 

– За време на гранатирањето на украинската војка во последните 24часа загинаа двајца цивили, а три се ранети – изјавил тој.

Според Басурин, за време на ракетирањето на украинската артилерија оштетени се 18 стамбени објекти на подрачјето на Макеевка, Доњецк и Зајцев. Училиштето во Макеевка исто така било цел на украинската артилерија, додал Басурин.

– Губитоците на војската на ДНР во последните 24 часа се тројца загинати и четворица ранети – изјавил претставникот на Министерството за одбрана на ДНР.

Украинските власти во април 2014. година тргнаа во воена операција против ЛНР и ДНР кои прогласија независност по државниот преврат во Украина предводен од Сорос и Викторија Нуланд. Според послдните податоци на ОН, во судирите настрадале 10.000 луѓе.

https://www.youtube.com/watch?v=fzj8V7AxzWg

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести