(Видео)ПРЕД СРЕДБАТА ПУТИН-ТРАМП СЕ РАЗГОРУВА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА: Украинските сили гранатирале цивилни цели во Донбас!

  • January 30, 2017

Пет лица загинале, додека седуммина се повредени во борбите на територија на Доњецката Народна Република во последните 24 часа, оштетени се 20 семејни куќи, изјави за новинарите заменик командантот на оперативната команда на ДНР Едуард Басурин

ukraina

 

– За време на гранатирањето на украинската војка во последните 24часа загинаа двајца цивили, а три се ранети – изјавил тој.

Според Басурин, за време на ракетирањето на украинската артилерија оштетени се 18 стамбени објекти на подрачјето на Макеевка, Доњецк и Зајцев. Училиштето во Макеевка исто така било цел на украинската артилерија, додал Басурин.

– Губитоците на војската на ДНР во последните 24 часа се тројца загинати и четворица ранети – изјавил претставникот на Министерството за одбрана на ДНР.

Украинските власти во април 2014. година тргнаа во воена операција против ЛНР и ДНР кои прогласија независност по државниот преврат во Украина предводен од Сорос и Викторија Нуланд. Според послдните податоци на ОН, во судирите настрадале 10.000 луѓе.

https://www.youtube.com/watch?v=fzj8V7AxzWg

Претходно «
Следно »