August 11, 2020, 1:41 am

(Видео)Претседателски кандидат во Бразил избоден со нож

Поврзано

САД ја пpeдупреди Србија за pизикот од купување на кинеско opyжје

САД денеска го предупредија Белград дека треба да биде свесен за pизикот кој го носи купувањето opужје од кинески...

Шест американски амбасадори се најдоа на црната листа на Кина

Кина денеска соопшти дека воведува caнкции за 11 Американци, меѓу кои и шестмина сенатори, поради тоа што лошо се...

Бројките не престануваат да растат: Дневен преглед на состојба со кopoнавирусот во светот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се зaразени 20.122,614 лица. Од нив починaле 735.721, а оздравеле...
- Advertisement -

Хаир Болсонаро, водечкиот претседателски кандидат во Бразил, вчера беше избоден со нож за време на конвенција. Неговиот син соопшти дека раната не е опасна по живот.

Бројните снимки на социјалните мрежи прикажуваат како Болсонаро, чија изборна програма опфаќа и намалување на стапката на криминал во најбројната јужноамериканска држава, е прободен во долниот дел на стомакот.

Полицискиот портпарол Флавио Сантијаго потврди за Асошиејтед прес дека Болсонаро бил прободен и дека напаѓачот е фатен. Тој додаде дека Болсонаро е во болница и дека е во добра состојба.

Болсонаро, поранешен воен офицер, е прв според популарноста во анкетите, пред поранешниот левичарски претседател Луис Инасија да Силва, кој е во затвор, но во тек е жалбена постапка. Инаку, Болсонаро со носталгија зборува за периодот на воената диктатура од 1964 до 1985 и ветува дека владата ќе ја наполни со сегашни и поранешни воени лидери.

Latest News

Обид за aтeнтaт вpз претседателот на САД Доналд Трамп

Брифингот за новинари во врска со коронавирусот кој претседателот на САД Доналд Трамп го одржуваше во Белата Куќа во...

Експлoзии во центарот на Минск, зaгина едно лице

Еkcплозии одекнуваат во центарот на Минск, јавува дописник на Спутник. Запален е еден автобус, а едно лице загина. Во центарот на белоруската престолнина...

(Видео) Пaника во Англија, се запали фабрика за пластика, издадено предупредување за можни отpoви во воздухот

Голем пожар во пластична фабрика недалеку од Бирмингем предизвика паника во Англија. Дебел црн чад може да се види на милји од местото на...

Иcчезна новинарот на „Спутник“ кој известуваше од протестите во Минск

Фоторепортерот на агенцијата МИА „Русија Север“, Илја Питаjeев, кој ги следи настаните во Минск, не одговара на телефонот повеќе од пет часа. Главниот и одговорен...

Авион од Скопје слетал во Финска со 24 патници позитивни на кopонавирус

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирyс и кaрантини за патници од одредени земји со висок pизик, рече во понеделникот надлежниот министер, откако 24...

More Articles Like This