(Видео)РЕПОРТЕР ЗА МАЛКУ НЕ ЗАГИНА ВО АФРИН: Артилериски проектил падна на стотина метри од телевизиска екипа во Африн

Поврзано

САД го обновуваат издавањето визи

Американските амбасади и конзуларни претставништва ќе го обноват издавањето визи во најскоро време, соопшти денеска Стејт департментот, но не...

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство...

САД го регистрираa најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата на земјата

Владата на САД во јуни регистрира најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата бидејќи трошоците за антиkорона-програми се зголемија, а...
- Advertisement -

Вооружените сили на Турција се обидоа да го спречат конвојот на сириската армија од влегување во сириската енклава на Курдите Африн, со бараж од артилериски оган кој за малку не го погоди репортерот на сириската национална телевизија

Репортерот, кој најверојатно работи за Ал-Мајдин пан-арапска сателитска телевизија, за влакно избегна да биде погоден од артилериски проекти кој падна на неколку стотина метри од негоата позиција. На снимката која ја објави „Раша Тудеј“ се гледа како проектилот за малку ја промаши телевизиската екипа.

Додека САНА известува дека „народните сили“ составени од шиитска милиција веќе е поставена и има завземено позиции во регионот за да им помогне на Курдите во борбата против Турската армија, официјална Анкара известува дека прогресот на сириската армија е прекинат.

„Беа приморани да се вратат назад по артилерискиот оган“ – изјави Ердоган, додавајќи дека центарот на Африн ќе биде под опсада во наредните неколку дена.

Анкара спроведува воена операција именувана како „Маслинова гранка“ со цел обезбедување на 30-километарска „безбедна зона“ на Сириска територија, која ќе биде чиста од Курдските паравоени формации.

Latest News

САД го обновуваат издавањето визи

Американските амбасади и конзуларни претставништва ќе го обноват издавањето визи во најскоро време, соопшти денеска Стејт департментот, но не...

Цело хрватско Министерство во caмoизoлaцијa пopaди кoрoнaвиpyc

На сите функционери од хрватското Министерство за наука и образование, предводени од министерката Блаженка Дивјак, денеска епидемиолозите им наложија да се изолираат и да...

„Наркос Македонија“ , кpиминaлнa империја изградена на темели од „зелено злато“

Уште во 2016-та во Македонија е легализирана марихуаната за медицински потреби. Од тогаш марихуаната може да се одгледува во Македонија и тоа само од...

(Видео) Чулев го оствари ветувањето, на поткyпyвачите им се зakaнува затвор до 10 години

Пред нас се уште едни значајни парламентарни избори, избори кои што, по правило треба да бидат празник на демократијата, доказ за функционирањето на уставно-правниот...

Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони дoзи вaкцинa пpoтив Koвид-19

Директорот на рускиот Инвестициски фонд, Кирил Димитриев во колумна за американскиот неделник „Њузвик“ истакна дека Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони...

More Articles Like This