(Видео)РОМАНЦИТЕ ПРОТЕСТИРААТ И ВЕЧЕРВА: Десетици илјади Романци и вечерва на улиците – дијаспората против владата!

  • August 11, 2018
  • Коментари

Илјадници Романци се собраа и денес на уште еден протест против Владата, јавува АП


Демонстратите носеле знамиња на Романија, Европската Унија и други, а протестирале пред зградата на Владата во Букурешт, каде вчера дојде до насилни судири со полицијата, пренесува АП.

„Без страв! Романците ќе се кренат“, викаа демонострантите, додека полицијата ги затвараше околните улици.

Судирите избија на вчерашниот протест, кога некои од десетиците илјади учесници на протестот се обидоа да го пробијат полицискиот кордон околу владините објекти, потсетува американската агенција.

Романскиот претседател Клаус Онис, критичар на Владата, соопшти дека „остро ја осудува бруталната интервенција на полицијата за разбивање на нередите“.

Претходно «
Следно »