(Видео)РОМАНЦИТЕ ПРОТЕСТИРААТ И ВЕЧЕРВА: Десетици илјади Романци и вечерва на улиците – дијаспората против владата!

Поврзано

Да се задржи обврската за носење зaштитнa мacкa

Германската канцеларка Ангела Меркел се залага за задржување на обврската за носење заштитна маска. – Секаде, кадешто не е можно...

Бог да чyвa – Возач на автобус во Франција пpeтeпaн до cмpт зашто не дозволил влез без мacкa

Возач на автобус во Франција доживеа мозочна смрт откако бил нападнат затоа што не дозволувал луѓе без заштитни маски...

Тигрица y6и жена во зоолошка градина во Цирих

Жена чувар во Зоолошката градина во Цирих смртно настрадала кога ја нападнала една тигрица, соопштиле властите. Спасувачките екипи не успеале...

Илјадници Романци се собраа и денес на уште еден протест против Владата, јавува АП


Демонстратите носеле знамиња на Романија, Европската Унија и други, а протестирале пред зградата на Владата во Букурешт, каде вчера дојде до насилни судири со полицијата, пренесува АП.

„Без страв! Романците ќе се кренат“, викаа демонострантите, додека полицијата ги затвараше околните улици.

Судирите избија на вчерашниот протест, кога некои од десетиците илјади учесници на протестот се обидоа да го пробијат полицискиот кордон околу владините објекти, потсетува американската агенција.

Романскиот претседател Клаус Онис, критичар на Владата, соопшти дека „остро ја осудува бруталната интервенција на полицијата за разбивање на нередите“.

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести