(Видео)РУСИЈА ЗА ПРВ ПАТ ОТВОРЕНО ЗАД ДОНБАС: „Се надеваме дека имаат доволно муниција да издржат“ – Донбас повторно под удар на Украинската хунта!

  • February 3, 2017

Во Кремљ не се занимаваат со броење на муницијата на востаниците во Донбас, туку сметаа дека во армијата на ДНР и ЛНР имаат доволно за да одговорат на агресијата на Вооружените сили на Украина, рекол портпаролот на Кремљ Димитриј Песков

donbas_2017

„Се надеваме дека имаат доволно муниција да одговорат на агресијата на Вооружените сили на Украина“, рекол Димитриј Песков.

Потсетуваме, припадниците на украинските сили го гаѓаа Доњецк ноќта помеѓу 2-3 фебруари со артилериско оружје калибар 152мм, а во новите судири има и загинати и ранети.

Во меѓувреме ситуацијата во Донбас не се смирува. Без престан се обидите на киевските сили да ја пробијат линијата на разграничување договорена во Минскиот договор. Покрај гранатирањето на Доњецк со артиларија, секаде долж линијата на раздвојување се случуваат судири со киевските сили и грчевити напори да се одбијат.

На удар се најде и Светлодарск, место помеѓу Доњецк и Луганск, на самата линија на разграничување со силите од киевскиот режим.

Претходно «
Следно »