(Видео)РУСКИТЕ МИГОВИ СТИГНАА ВО СРБИЈА: Српската авијација станува една од најмоќните регионални сили!

Поврзано

НЕМА ВЛЕЗ И СО НЕГАТИВЕН ТЕСТ: Зaбрана за влез во Грција за жителите на овие македонски општини

Mинистерството за надворешни работи на Грција објави дека жителите од македонските општини каде има најмногу новозapaзени од кopoнaвиpycoт, нема...

(Видео) СТРАШНО НEВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Град со големина на лешник ги побeле улиците

Невреме проследено со грмежи, силни врнежи, ветер и град попладнево го зафати северот на Хрватска. Во Меѓумурје паѓал град со...

ВУЧИЌ: Мepкитe на Приштина се „лyди“, губимe еден милион евра на ден

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека новите правила на Приштина за влез на атикли во Косово се „луди“...

Два нови МиГ слетаа на аеродромот во Батајница, Србија вчера околу 17 часот попладнето. Испораката на „миговите“ од Русија е продолжена нешто подоцна, кога на аеродромт на Авијацискиот завод во Луховица покрај Москва полета уште еден „Антонов“

Вчера во Србија пристигнаа првита два едноседи „МиГ-29“ воени авиони од последна генерација, од пакетот кој Србија го договори со Руската Федерација.

До петок во Батајница би требало да пристигнат и преостанатите два ловци, по што ќе започне нивното склопување кое заедно ќе го направат српските и руските експерти. Српсакта авијација ќе биде зајакната за шест нови „мигови“, а како што дознава Спутник, се работи за четири едноседи и два двоседи.

„Миговите“ се последна генерација на ловци, со што Србија станува меѓу најмоќните регионални авијации.

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести