(Видео)СКАНДАЛОЗНО ОДНЕСУВАЊЕ ВО ШТИП: Група млади во младинскиот центар во Штип ја „разголеле Богородица“ и се исмевале!

Поврзано

Николоски: Заев ќе изгyби и во ИЕ 4 и во неговата Струмица, затоа што само ги лaже граѓаните

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4, вечерва гостуваше на телевизија...

Николоски: СДСМ работи со и за зeлената мафија, наместо за народот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4, вечерва гостуваше на телевизија...

Здравството на колена: Во кичевката болница ниту еден инфeктолог, додека Филипче се шета во Охрид

Болницата во Кичево со години се соочува со разни проблеми. Во последно време е забележан дефицит на медицински персонал....

На 28 август оваа година, на денот на еден од најголемите христијански празници, празникот Успение на пресвета Богородица, во Домот на младите во Штип беше организиран уметнички перформанс, со кои според граѓаните на срамен начин се „величи“ голото женско тело, меѓу сите други облечени.

Според штипјани, подлото исмевање на женската плодност преку симулација на женското крварање и разлеана крв во меѓуножјето на гола жена е јавен срам, поради датумот која бил организиран овој перформанс било исмевање пресвета Богородица.

Според граѓаните, ако се земе предвид дека за штипјани ова е еден од поголемите празници со долга традиција младите масовно да ја посетат истоимената црква во Ново Село, институционално организирање на еден ваков настан токму во Домот на младите е очигледно сквернавење на христијанската светост и исмевање на мајката Исусова.

За штипјани голем проблем претставува што и овој пагански перформанс посетен од малолетни и едвај полнолетни деца, е организиран во Домот на млади, институција која ја води општината, предводена од градоначалникот Благој Бочварски.

Тие прашуваат кои се новите вредности кои се пласираат меѓу младите? Имаат ли институциите некаква одговорност и ја разбираат ли својата улога во општеството? Дали при усвојување на Годишните планови и програми за работа се води ли грижа за поширокиот општествен контекст? Се злоупотребува ли уметноста за да се протнат некои скриени пораки и да се креираат сомнителни трендови?

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести