(Видео)СО ШТО ГО ШОКИРАШЕ ПУТИН СВЕТОТ: Руското супероружје од кое нема одбрана

Поврзано

РУСИТЕ ПОВТОРНО ЌЕ ЈА СПАСУВААТ ЕВРОПА: Руската армија во Италија транспортираше современ комплекс за аеросолна дезинфекција „Орлан“

„Орлан“ во вооружувањето на руската армија е воведен во 2015.година, и претставува понова варијанта на „санитарниот топ“ ТМС-65У. Благодарение...

ДВАЈЦА ЗAPAЗЕНИ: Први случаи на кopoнавиpyc во Бугарија

Две лица се позитивни на тестовите за коронавирус во Бугарија, објави вечерва, началникот на воено-медицинската академија во Софија, Венцислав...

ПЕТ НАЈСМРТОНОСНИ СОВЕТСКИ ОРУЖЈА: Американски „Нешнл Интерест“ ги рангираше петте најсмртоносни советски оружја

Американскиот магазин „Нешнл Интерест“ ги претстави петте најсмртоностни типови на оружје развиени во Советскиот сојуз, а на прво место...

Русија има цел спектар хиперсонични крстосувачки нуклеарни ракети кои спречуваат каков било потенцијален конфликт, односно „принудуваат на мир“.
Претседателот на Русија Владимир Путин на 1 март во обраќањето до Федералното собрание зборуваше за најновото руско оружје, кое ќе ја штити земјата во следните децении.

Крстосувачки нуклеарни ракети
„Почнавме да разработуваме нови видови на стратешко оружје кои не користат балистичка траекторија кога се приближуваат до целта, а тоа значи дека системите за противракетна одбрана во борбата против нив се едноставно бескорисни и бесмислени“, рече Путин.

Како што коментираше за Russia Beyond поранешниот воен аналитичар на весникот „Известија“ Дмитриј Сафонов, таа нова ракета наликува на домашната Х-101 и на сите познатата американска „Томахавк“.

„Но, во новата руска ракета има мала енергетска супермоќна нуклеарна енергетска направа која ѝ овозможува практично неограничен дострел (дострелот на ракетата „Томахавк“ е 2500 км, а на Х-101 5000 километри) додава Сафонов.

Новата руска ракета лета на ниски височини и е речиси незабележлива. Со други зборови, тоа ќе лета со хиперсонична брзина на висина недостапна за современите системи за противракетна одбрана, нагласи рускиот лидер.

„Дострелот на ракетата не е ограничен и затоа таа може да маневрира. Никој во светот во моментов нема ништо слично. Некогаш ќе се појави, но тогаш нашите момци веќе ќе смислат нешто ново“, резимираше Путин.

Руски „Кинжал“

 

Авиационно-ракетный комплекс "Кинжал"

Владимир Путин презентовал новый высокоточный гиперзвуковой авиационно-ракетный комплекс "Кинжал": https://ria.ru/politics/20180301/1515501294.html

Julkaissut РИА Новости Torstaina 1. maaliskuuta 2018

„Завршено е испитувањето на хиперсоничниот авијациски ракетен систем кој нема пандан во светот. Од 1 декември 2017 година системот стапи на борбено дежурство во Јужниот воен округ. Неговата ракета, која лета со хиперсонична брзина, исто така, маневрира на сите делови на патеката, што овозможува избегнување на сите системи за ПРО. Овој систем го доби името „Кинжал“, рече Путин, додавајќи дека се завршени и тестирањата на стратешкиот систем со маневрирачка крстосувачка боева глава.

Оваа ракета може да погоди цел оддалечена повеќе од 2000 километри, рече командантот на Воздушно-космичките сили на Русија генерал-полковник Сергеј Суровикин. Авионот може да ја довезе ракетата до местото на нападот за неколку минути, да ја испушти, а таа за дел од секундата ќе развие хиперсонична брзина (8 пати побрзо од звукот) и ќе јурне кон целта.

„Поседувањето на такво оружје несомнено дава сериозна предност во сферата на вооружената борба. Неговата моќ, потенцијалот, тврдат воените стручњаци, можат да бидат огромни, а брзината го прави неранлив кога станува збор за постојните системи за ПРО и ПВО, бидејќи ракетите-пресретнувачи, просто кажано, не можат да го стигнат“, соопшти претседателот.

Нуклеарен „Авангард“

 

Ракета "Авангард"

"Как метеорит": Путин рассказал о гиперзвуковом оружии России. Разработка получила название "Авангард": https://ria.ru/politics/20180301/1515501294.html

Julkaissut РИА Новости Torstaina 1. maaliskuuta 2018

Путин зборуваше за уште еден нов тип на хиперсонично оружје. Тоа ќе биде способно да маневрира во густите слоеви на атмосферата и ќе биде практично неранливо.

„Тоа ќе биде како метеор, како огнена топка, а притоа лесно диригирана“, рече Путин. Оружјето РС-26 засега го носи името „Авангард“.

„Од оправдани причини не сме во состојба денес да покажеме како изгледа оваа ракета. Мислам дека на сите им е јасно колку е тоа важно. Но, верувајте ми дека сето тоа постои и одлично функционира“, рече Путин.

Главното нешто по кое „Авангард“ се разликува од другите ракети е неговата способност да лета на височина од неколку десетици километри низ густите слоеви на атмосферата, практично во вселената.

РС-26 е интерконтинентална балистичка ракета која може да ја погоди целта каде било на планетата.

А експертот Дмитриј Сафонов додава дека постојните ПРО системи нема да можат да му наштетат на „Авангард“.

Главниот руски монструм
Русија ја почна активната фаза на тестирање на новиот ракетен систем со тешката интерконтинентална ракета „Сармат“. Овој систем ќе го замени ракетниот систем „Воевода“, кој беше создаден уште во СССР, рече Путин.

Можностите на „Сармат“ се значително поголеми. Неговата тежина е 200 тони, но има краток активен дел на полетување, што го отежнува неговото пресретнување. Има поголем дострел од „Воевода“, а исто така има и поголем број нуклеарни блокови, кои истовремено се и помоќни.

„Сармат“ ќе користи широк спектар на нуклеарни блокови со голема моќ, вклучувајќи и хиперсонични. Ќе има најсовремени системи за пробивање на туѓата противвоздушна одбрана.

Високата заштитеност на лансирните рампи на системот и големите енергетски можности овозможуваат негова примена во сите можни ситуации. „Воевода“ имаше дострел до 11000 километри, а „Сармат“ нема никакви ограничувања. Може да нападне преку Северниот и Јужниот пол.

RussiaBeyond

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести