(Видео)СТРАВ ОД ИЗБОРИ ВО СДСМ: Се поочигледен стравот од предвремени парламентарни избори кај функционерите на СДСМ!

Поврзано

По веста дека починaл, се огласи Амди Бајрам: Политичарот демантиpa во свој стил, го спомна и Чak Hopиc

Денеска на Твитер кружи информација дека починал Амди Бајрам, долгогодишен пратеник и лидер на политичка партија. За среќа, таа...

(Видео) Цела јавност ја слушна вистината, а СДСМ се обидува повторно да мaнипулира со народот

СДСМ испрати соопштение за објавените нови „бомби“. Иако јавноста имаше можност да слушне што точно кажува екс-премиерот, од неговата...

Зоран Заев е фатен во kpиминал, со него Македонија нема иднина

Зоран Заев и СДСМ ги изневерија земјоделците. Во 2016-та ги лажеа дека ќе им обезбедат загарантиран откуп, загарантирани пазари...
- Advertisement -

Од петокот, па наваму се шират различни дезинформации и информации околу спроведување на предвремени парламентарни избори. По одржувањето на ЦО на СДСМ граѓаните слушнаа и прочитаа различни ставови и мислења од врвни функционери на истата партија.

Пред започнување на ЦО на СДСМ, во петокот, Радмила Шекеринска беше запрашана дали СДСМ е за предвремени парламентарни избори, таа одговори „да“ и дека е грев за една партија да побегне од избори како што се парламентарни.

-Прескапо е било на која политичка партија да се откаже од учество на парламентарни избори. И мислам дека на Македонија и треба превидливост во која нема да се плашиме дали изборите ќе бидат успешни или неуспешни. Па макар биле и тие претседателски. Вториот аргумент силен по мене е дека зад нас е еден заокружен процес и можеме да кажеме дека фокусот оваа година и половина беше навистина на теми кои што значат стратешки интерес на државата НАТО и ЕУ. И покажавме дека не зборуваме за овие работи дека навистина тоа што го најавивме го испорачавме, појасни Шекеринска.

Но, Александар Кирацовски по одржувањето на ЦО на СДСМ излезе со друг став, при што рече дека за да СДСМ излезе на избори, потребно е на вага да се ставата интересите на граѓаните на Република Македонија.

-СДСМ денес не се водеше од своите лични интереси, туку и од интересите на Република Македонија. СДСМ на вага ги стави и ќе ги става во следната недела интересите за Република Македонија и за граѓаните дали е предност или недостаток да се оди на обете избори. Дали е од краткорочна цел за Република Македонија или од долгорочна цел, и бенефит за граѓаните и Република Македонија да се оди на обете избори или само на претседателски избори, нагласи Кирацовски.

А, денеска портпаролот на СДСМ запрашан за предвремени парламентарни избори тој одговори дека не треба СДСМ да ги прифати. При што потенцира дека предвремени парламентарни избори не се приоритет на Македонија.

СДСМ е во голема дилема бидејќи провокацијата за една партија не е мала да се оди на избори. Две ипол години на СДСМ им поминаа, а од реформите и економијата во земјата не направија ништо. Тоа граѓаните го чувствуваат и го искажуваат во револт.

Latest News

Нa едно избирачко место ќе биде продолжено гласањето поради прекини

Државната изборна комисија објави дека на избирачкото место во селото Лојане, каде имаше прекин на гласањето поради проблеми со...

ОБСЕ нема да ги набљудува претседателските избори во Белорусија

ОБСЕ соопштија денеска дека нема да испратат набљудувачи во Белорусија следниот месец поради тоа што не е испратена навреме покана. Тие додаваат дека се...

Помалку од два часа до затварањето на гласачките кутии

Останаа уште неполни два часа за остварување на правото на глас на овие парламентарни избори. За разлика од сите досегашни избори денеска Македонија гласа...

САД – Визни рecтpикции за работниците во кинеските технолошки компании

САД ќе воведат визни рестрикции за одредени врабтени во кинеските технолошки компании кои ги кршѓат човековите права, соопшти денеска Стејт департментот. Визните рестрикции ќе се...

Во штипскиот регион најголема излезност има во Пробиштип

Најголема излезност во штипскиот регион има во општината Пробиштип, каде што излезноста до 17 часот е 50,82 отсто. Претседателот на Општинската изборна комисија во...

More Articles Like This