(Видео)СФАЌАЊЕТО ЗА СМРТТА Е ПОГРЕШНО: Нова студија покажува дека мозокот работи 10 минути по престанокот на срцето, а телото во следните два дена

Поврзано

Зaрaзeнитe со Koвид-19 би можеле да не го вратат сетилoтo за миpиc

Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус по излекувањето од коронавирусот, покажуваат...

Пyшaчи внимавајте – Научниците открија нов cимптoм на кoрoнaвиpycот

Светската здравствена организација издаде предупредување за нов симптом на коронавирусот кој е алармантен, но не се појавува често. Коронавирусот до...

НОВ СВИНСКИ ВИPУС СЕ ФАЌА ЗА ОРОТО

Вирусите ги дочекаа своите пет минути на оваа планета. Во денови кога короната пустоши по светот и по Македонија,...

Откако едно лице е прогласено за мртво, согласно сегашната доктрина за тоа што значи смрт, мозокот продолжува да работи најмалку во следните 10 минути, објавува Националниот институт за здравство на САД согласно најновото истражување

 

Нашето моментално сфаќање за смртта е многу едноставно. Сегашната наука ги смета луѓето за мртви во моментот кога ќе престане да работи нивното срце, во моментот кога респираторните и кардиоваскуларните функции ќе престанат да работат, а со тоа и самото постоење на животот.

Но според најновото истражување на Националниот институт за здравје на САД, смртта настапува многу подоцна.

Имено, мозокот е последниот орган во телото кој умира. Во моментот откако ќе престане срцето, мозокот добива силен наплив на електрична енергија кој го одржува во живот во наредните десетина минути. Никој не знае зошто ова се случува, но овој пат е и научно потврдено.

Мозокот престанува да добива кислород, но и покрај ова во наредните 2-20 секунди човекот е свесен. Ова се случува затоа што церебралниот кортекс нема потреба од кислород за да функционира. Овој дел во мозокот е задолжен за размислување и когнитивни постапки. Истиот центар ги собира информациите од другите делови на нашето тело (допир, вкус, мирис, звук) и ги претвара во одлуки. Но и покрај оваа активност на централниот дел на мозокот, човекот ги губи сите мускулни и рефлексни функции.

Во овој момент, мозокот ги живее последните минути од неговото постоење, бидејќи неуроните во мозокот активираат хемикалии кои доведуваат до нивна конечна смрт. Но, оваа акција може да се сопре но само со надворешна помош. Пумпа за кислород е се што го двои човекот од конечната смрт.

Имено, доколку човекот кој се наоѓа на смртна постела може да се врати во живот ако добие надворешна стимулација со кислород и масажа на срцето (дефибрилатор).

Ако нема ваква стимулација, поголемиот дел од мозокот веќе е мртов. Но постои еден дел од мозокот кој сеуште работи. Тоа е центарот за меморија кој ги собира сите најемоционални мемории во вашиот живот. Ова е последниот дел од вашиот мозок кој престанува да работи. Пред да престане да работи, овој центар ги оживува сите животни мемории пред вашите очи, односно, оние најемотивните.

Ова отвара и етичка дилема.

Имено, дали е оправдано едно лице да се прогласи за мртво иако некои делови од телото сеуште работат? Што значи овој нов пронајдок за лицата чии органи биле донирани веднаш по нивната смрт?

Во Р.Македонија, законодавството предвидува дека смрт кај човек се прогласува тогаш кога ќе се констатира и мозочна смрт, односно недостаток на мозочна активност.

 

 

Актуелно

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Повеќе вести