(Видео)ТОЈ МОРА ДА ИЗГЛЕДА СОВРШЕНО: Трамп го избриша првутот од сакото на Макрон

  • April 25, 2018

Зборувајќи со новинарите во Овалната канцеларија на Белата, американскиот претседател Доналд Трамп искористи еден миг за да го тргне првутот од сакото на францускиот претседател Емануел Макрон, забележувајќи дека треба да изгледа “совршено”.

Пред овој настан, Трамп изјави за новинарите дека блиската врска меѓу двата лидери е всушност “специјална” и дека тоа не е само “лажна вест”.

“Сите велат дека имаме одлична врска и тоа е всушност точно. Тоа не е лажна вест”, рече Трамп. “Конечно, тоа не е лажна вест”.

“Тоа е голема чест, голема чест што си тука, но ние имаме посебна врска, всушност, ќе го добијам тоа мало парче првут … тоа мало парче. Тој мора да изгледа совршено – тој е совршен , “Трамп продолжи додека Макрон се насмевна.

“Значи, навистина е прекрасно да бидам со тебе и ти си специјален пријател. Ти благодарам”

Макрон е во американската престолнина Вашингтон, оваа недела, за да присуствува на официјалната државна вечера во Белата куќа и да разговара за глобалната политика, вклучувајќи го и нуклеарниот договор со Иран, кој Трамп постојано ги критикуваше и се закани дека ќе го нашушти. Ова ќе биде првата државна вечера на која Трамп ќе биде домаќин

Претходно «
Следно »