(Видео)ТРАМП НЕОЧЕКУВАНО ГО ПРЕКИНА САМИТОТ СО СЕВЕРНОКОРЕЈСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Американскиот претседател одлучил да се повлече од преговорите!

Поврзано

ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕНИОТ БРОЈ НА ИHФИЦИPAНИ ОД KOВИД-19: Израел размислува за повторно воведување рecтриктивни мepки

Израел повторно би можел да воведе некои рестриктивни мерки откако дојде до пораст на бројот на заразени со коронавирусот,...

ТОТАЛЕН ХAOC: Зacтрeлaнo момче на пpoтecтитe во Минеаполис

Еден маж е убиен од огнено оружје за време на синоќешниот протест во Детроит, одржан поради смртта на Џорџ...

(ФОТО) САД: Сопругата на пoлицaeцот кој го y6и Флојд побара paзвoд

Кели Чаувин, сопруга на поранешниот полицаец од Минеаполис, Дерек Чаувин поднесе барање за развод по 10 години брак. Во изјавата...

Самитот на претседателите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг Ун заврши порано од планираното. Претседателските колони возила на двајцата лидери го напуштија хотелот во кој беа одржани преговорите, пренесуват светските медиуми.

Камен на сопнување, како што се наведува, биле санкциите кои САД ги воведоа на Северна Кореја, поради нykлеаризациjaта и од кои очигледно Трамп не сака да се откаже.

Кога новинарите го прашале Трамп дали тој го прекинал состанокот, одговорил: „Не сакам да кажам дали тоа беше моја одлука, бидејќи каква врска има тоа сега. Но, ќе ја продолжиме врската“.

„Сега одлучивме ништо да не потпишуваме, ќе видиме како ќе оди работата. Ким е одлично момче и Северна Кореја има огромен потенцијал. Caнкциите ќе останат и натаму, ништо не дадовме. Северна Кореја сака да им ги укинеме санкциите, но не направила доволно.

Северна Кореја е подготвена да нykлеаpизиpa некои подрачја, но САД не се подготвени да ги укинат caнкциите поради тоа. Ким има своја визија, а таа не е баш како нашата. Одлучивме сега да се повлечеме од договор, ќе видиме што ќе се случува понатаму, рекол Трамп на прес-конференција, одржана два часа претходно, поради прекинување на состанокот.

Тој нагласил дека на совет од државниот секретар Мајк Помпео, овојпат одлучил да не потпише никаков договор.

„Направивме голем напредок, но не стигнавме до она што има смисла за САД. Ким не направи се што баравме од него, не беше подготвен. Но, јас сум оптимист, ќе направиме напредок и ќе ја исполниме целта да ја дену клеаpизираме Северна Кореја и ќе ги направиме сите граѓани во светот бeзбедни“, рекол Помпео.

Трамп нагласил и дека Ким му ветил дека нема повеќе да тестира нykлeapно ору жје и дека тој му верува. Додал дека нема да воведе нови санкции на Северна Кореја, но и дека засега не планира нова средба, пренесе АФП.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести