(Видео)УКРАИНСКИ МОРНАР ПРИЗНАВА: Имавме задача да вршиме провокациски маневри – објавена снимка од бркотницата со воените бродови!

Поврзано

ХAOC ВО РУСИЈА: Шумските пoжapи зафатија површина од 17.500 хектари

Шумските пожари зафатија повеќе од 17.500 хектари во Русија, соопшти Службата за заштита на шумите. Според податоците на регионалните шумски...

СПОРЕД ДВА КАЛЕНДАРИ: Денеска е Св. маченик Исидор и Св. Августин

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 мај. Денеска е Св. маченик Исидор. Овој Исидор потекнуваше од островот Хиос...

ПЕСКОВ: Размената на обвинyвачка реторика меѓу САД и Кина е невкусна

Русија денеска ги повика Соединетите Американски Држави и Кина да соработуваат затоа што нивната размена на oбвиненија, како што...

Украинската Врховна рада го изгласа предлогот за воведување на воена состојба во одредени региони од земјата, главно во оние во кои се граничи со Русија, додека претседателот на Украина Петро Порошенко нешто претходно изјави дека таа мерка ќе стапи на сила на 28.ноември во 9 часот претпладне по киевско време


Ова мерка ќе биде воведена во период од 30 дена, наместо на 60 како што претходно се предлагаше, како не би се одразила негативно на претстојните избори кои се планирани за 31. март 2019. година.

Во меѓувреме руската Федерална безбедносна служба (ФСБ), имајќи во предвид дека Советот за безбедност не го усвои предлогот за разгледување на ова прашање на денешната седница, објави детали за случувањата во Керчкиот премин, почнувајќи од тоа кога украинските бродови се запленети, се до податоци за тоа дека првата палба на руската погранична службе следела како предупредување, додека вториот бил испален дури кога украинските бродови одбиле да ги исполнат барањата на руската страна и да застанат.

И покрај тоа Русија усепа да заплени три украински бродови и да уапси 24 морнари поради незаконско пресекување на државната граница, иако при пукањето тројца морнари се ранети, меѓутоа се згрижени и надвор од животна опасност.

Според наодите на кримските претставници, украинските морнари кои ја сочинувале поасада на трите украински бродови, меѓу кои и двајца припадници на украинската безбедносна служба кои ја координирале оваа акција, ќе бидат процесирани поради незаконско преминување на руската државна граница.

Во меѓувреме се соопштува дека украинските морнари се испитани, односно дека уапсениот украински офицер Владимир Лесовој признал дека дејствата кои ги превземале украинските морнари имале провокациски карактер.

Се огласи и Русија, а постојаниот претставник на земјата во ОБСЕ Александар Лукашевиќ предупреди дека Москва жестоко ќе реагира на било кои обиди врз суверенитетот и безбедноста на Руската Федерација.

Беше објавена и снимка од брканицата во Керчкиот премин.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести