(Видео)УСС „ХАРИ С. ТРУМАН“ ТРГНА КОН СИРИЈА: Носачот на авиони Хари Труман замина од пристаништето во Норфолк кон Сирија спремен за напад

  • April 12, 2018

Ветувајќи дека ќе одлучи за неговиот одговор на наводниот напад врз хемиското оружје во Дума во рок од 48 часа, претседателот Доналд Трамп потоа ја повика Русија да се подготви за лансирање на “нови” американски ракети кон Сирија. И покрај тоа што рокот веќе истекува, светот продолжува да се подготвува за можните последици од ветувањето на Трамп.

Видеото на носачот на авиони  УСС „Хари С. Труман“ кој е распореден на Блискиот Исток се појави на „ЈуТјуб“

На снимката посебно се прикажани роднините на членови на екипажот на авионот, кои се збогуваат со нив, додека бродот се подготвува да замине за нова мисија.

Претходно, морнарицата на САД објави дека носачот на авиони на САД „Хари С. Труман“, моментално стационирана во Норфолк, Вирџинија, ќе биде распоредена на Блискиот Исток.

Освен Хари С. Труман, формацијата на бродови кои тргнаа кон Сирија ги вклучува и раководниот ракетен креатор УСС Нормандија, како и уништувачите на УСС Алрај Бурк, УСС Булкели, УСС Форест Шерман и УСС Фарагут.

 

Претходно «
Следно »