(Видео)ФИЛИП ПЕТРОВСКИ СО ПОРАКА ДО ВАН ХОЈТЕ: Седете си дома, доста ни е од вас!

  • December 19, 2016

Директорот на Државен Архив на Република Македонија, д-р Филип Петровски на социјалната мрежа Фејсбук му упати порака на Ван Хојте и сличните на него, откако истиот тој отворено му се закани на Петровски со затвор

filippp15

Истакнатиот соросоид, или познат како Мачкарот, чие име е Ван Хојте отворено му се закани на директорот на Државниот Архив на Р. Македонија Филип Петровски со затвор.

Спорната информација според Хојте е тоа што Петровски на својот ФБ профил го објавил идентитетот на претставничката на СДСМ во избирачкиот одбор на спорното избирачко место во Теарце, за кое лажно обвинуваше дека се правел т.н. „бугарски воз“ со гласачкото ливче кое погрешно било откинато заедно со дел од кочанот на кој бил испишан и серискиот број.

На оваа објава коментираше и Хојте, кој напиша дека „добро е нотирана пораката“ и дека ваквите објави се крајно „недопустливи“. Понатаму продолжува со отворена закана до Петровски дека во „нормална демократија“ за ова тој веднаш би бил уапсен и ставен во затвор долго време.
filip_hojte2
Петровски не му остана должен и не остана нем на неговите закани, па се обрати пред целата јавност, со видео, во кое  му порачува на Ван Хојте кој ја доведе меѓу другото и Македонија во политичка криза, да си седи дома и дома да си ги решава проблемите, зошто Македонија има доволен капацитет и дволно сила сама да си ги решава своите проблеми. Македонија е држава на Македонскиот народ.

За Филип Петровски заканите на Ван Хојте се смешни и апсурдни. Тој порача:

„Средете си ги работоите во вашата држава која во моментов е легло на ИСИС а пред 100 год држава која организираше масовни убиства во Африка. Седете си дома доста ни е од вас.“

Обраќањето на Петровски погледнете го во продолжение:

Претходно «
Следно »