October 18, 2021, 2:43 am

(Видео+фото) Светот „гopи“ поради антиковид мерите, масовни пpoтecти се одржуваат во Европа и САД

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во многу градови низ Европа, викендов се одржаа незаконски протести против ограничувачките мерки воведени во борбата против вирусот ковид 19.

Демонстрантите излегоа на улиците на Данска во таканаречениот Огнен протест за време на викендот да протестираат против повторното заклучување, осудувајќи ги ограничувањата на владата заради пандемијата.

Огнениот протест беше организиран и во Архус, вториот по големина град во Данска. Прошетката беше организирана од група наречена „Мажи во црно“, која се спротивставува на пандемиските мерки во земјата против ковид-19.

На настанот имаше неколку големи транспаренти против политиката на владата против затворање.

„Затвори Кристијанборг, отворено општество“, гласеше еден транспарент, во кој се бара затворање на зградата на владата во Копенхаген. Неколку лица беа приведени.

Данска неодамна ги заостри своите пандемски мерки, намалувајќи го ограничувањето на митинзите на пет од 10 лица. Места за забава, како и ресторани и барови, остануваат затворени низ целата земја.

„Прошетката“ на противниците на епидемиолошките мерки на австриската влада, што се одржаа во неделата во Виена, заврши со бројни пријави и апсења, а министерот за внатрешни работи Карл Нехамер тврди дека учесниците се обиделе да упаднат во парламентот.

Пирстел рече дека се поднесени 850 обвиненија, а 10 лица се уапсени.

Околу 5000 противници на епидемиолошките мерки на австриската влада беа собрани во центарот на Виена, а за време на протестот имаше бројни судири со полицијата.

https://www.facebook.com/rs.sputniknews/videos/3784160191664569

Белгиската полиција уапси скоро 500 учесници во Брисел на неовластени демонстрации против ограничувањата наметнати за борба против коронавирусот.

„Вкупно се уапсени 488 лица“, изјави за AFP неименуван портпарол на полицијата во Брисел, додавајќи дека некои се веќе ослободени.

Полицијата објави на Твитер фотографии од предмети пронајдени со некои демонстранти, вклучувајќи ножеви, петарди и штитници за уста.

„Ова не се предмети за мирен собир“, соопшти полицијата.

Белгиските власти ги зајакнаа епидемиолошките мерки. Тие воведоа полициски час што започнува во 21 часот и забранува влез и излегување од земјата кога тоа не е потребно патување.

Поради протестите на ултра-десничарите и противниците на вакцинирањето, во Лос Анџелес, вакцинацијата беше прекината во саботата на еден час на контролниот пункт отворен на стадионот Доџерс.

Околу 50 демонстранти носеа слогани против вакцинација и го запреа сообраќајот неколку часа.

Latest News

Целосно обработени податоците од Градско, Дојран, Лозово, Росоман и Центар Жупа, ова се резултатите

На веб-страницата на Државната изборна комисија објавени се првичните резултати од пет општини каде се обработени 100 отсто од...

More Articles Like This