August 15, 2020, 2:12 pm

(Видео+фото) СТАНУВА ТЕНКОВСКА СИЛА: Србија го промовираше модернизираниот М-84

Поврзано

Голем пожap во фабрика за peциклирање пластика во Атина, се шири опaceн чaд

Голем пожap избyвна утрово во фабрика за рeциклирање пластика во прeдградието Метаморфоси во северниот дел на Атина, затворен е...

Дендиас oбвинyва: Единствено Турција е одговорна за тензиите, ја милитapизиpa ситуацијата и има нeдоcтиг на прaвни aргументи

Предуслов за да имаме дeeскалација е Турција да го нaпушти грчкиот континентален гребен, порача министерот за надворешни работи на...

Ердоган: Ќе возвратиме и на најмал нaпaд

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во Истанбул изјави дека Турција ни најмал нaпaд на нејзините цивилни бродови во...
- Advertisement -

Во Техничкиот институт „Чачак“ беше претставен модернизиран тенк М-84 . По презентацијата, министерот за одбрана, Александар Вулин, рече дека ова е прв пат да се изврши модернизацијата тенкот М-84 и дека станува збор за револуционерен и огромен чекор напред.

Вулин изјави дека српската армија е секако регионална тенковна сила и една од најсилните тенкови нации во цела Европа.

„Благодарение на модернизацијата на која започнавме да работиме, што ќе биде обележано со М-84 АС1, ќе можеме сами да кажеме дека ќе бидеме една од најмодерните тенкови сили, не само во регионот, туку и во цела Европа“, истакна Вулин.

Како што вели, српската армија се модернизира, опремена, зајакнува и сите нејзини делови заслужуваат еднакво внимание. Во претходните години, посветувавме посебно внимание на нашите Воздухопловни сили и противвоздушната одбрана, но сега е редот на Армијата, додаде Вулин.

„Ова е рeволуционерен и огромен чекор напред. Кога М-84 беше изграден пред 36 години, во 1991 година, започна неговата модернизација, која никогаш не беше завршена. Ова е прв пат да се заврши модернизацијата на тенкот М-84, ова е прва фаза и ние ќе продолжиме да го подобруваме нашиот борбен состав и можностите на нашите оклопни единици. Ние работиме на артилерија, работиме на оклопни единици, пешадија и лично оружје на целата наша пешадија“, истакна Вулин.

Имајќи го предвид потенцијалот на тенкот М-84, српската армија ќе го модернизира во две фази – во првата фаза девет подсистеми, а уште 12 во втората, најави помошникот на министерот за материјални ресурси, д-р Ненад Милорадовиќ, потенцирајќи дека тоа практично ќе сите витални потсистеми да се ажурираат со нови технологии.

На презентацијата присуствуваа и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, началникот на Дирекцијата за операции на Генералштабот, генерал мајор Зелимир Глишовиќ, заменик командантот на армијата, бригадниот генерал Владета Балтиќ и командантот на Втората бригада на армијата, бригадниот генерал Жељко Кузмановиќ.

Latest News

Необична тpaгедија: Риба yби рибар во Австралија

Еден рибар пoчинa, откако голема риба скокнала во чамецот од каде ловел, го yдрилa мажот по градите и го...

Драма во струшко: Ја пpeтeпал сопругата, потоа ја нaпaдал и мајка си

На 14.08.2020 во 23.20 часот во ОВР Струга, 32-годишна жена од струшко село пријaвила дека по кратка рaсправија во семејниот дом била физички нaпaдната...

Во битолско ykpадени 240 тони пченица

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020 до 13.08.2020, од парцели сопственост на ЗК...

МБА: Сите банки се подготвени да одговорат на потрeбите на клиентите на Еуростандард банка

Македонската банкарска асоцијација во соработка со институциите нејзините членки ги превземаат сите потребни активности за да им излезат во пресрет на потребите на клиентите...

Голем пожap во фабрика за peциклирање пластика во Атина, се шири опaceн чaд

Голем пожap избyвна утрово во фабрика за рeциклирање пластика во прeдградието Метаморфоси во северниот дел на Атина, затворен е дел од автопатот кон Ламиа,...

More Articles Like This