August 13, 2020, 6:52 pm

(Видео)ЦРН БИЛАНС ВО ГРЦИЈА: Најнов црн биланс во Грција, 74 жртви на пожари

Поврзано

Грција oбвинyва: Турција континуирано го нapушува грчкиот воздушен простор

Тензиите меѓу Турција и Грција остануваат на високо ниво, при што турскиот режим наводно континуирано го нaрушувал грчкиот воздушен...

Австриски медиуми тврдат: Хрватска ги лaжира бројките поради туристичката сезона

Австриските медиуми денес пишуваа дека постои веројатност Хрватска да не го пријави точниот број на луѓе кои се зaразени...

Дpaмa во НАТО – Франција на cтpaнaтa на Гpциja во кoнфликтoт со Турција

Франција испрати два борбени авиона „Рафал“ и фрегата од класата „Лафајет“ во Источмниот Медитеран, во рамки на нејзиниот план...
- Advertisement -

Најмалку 74 лица починаа денеска поради шумските пожари во населбите во близина на Атина, објави Ројтерс, цитирајќи неименуван официјален претставник на грчката противпожарна бригада.

Според извештаите, најмалку 187 лица, вклучувајќи и 23 деца, се повредени во пожарите. Бројот на исчезнати лица сè уште не е познат.

Грција прогласи три дневна жалост поради пожарот, а премиерот Алексис Ципрас рече дека Грција минува низ досега невидена трагедија.

Инаку, во попладневните часови, грчкото знаме на зградата на владата и парламентот е на половина копје, а сите манифестации беа откажани.

 

https://www.youtube.com/watch?v=u7O1XxTxcEk

Latest News

Македонија ќе чека вакцина од СЗО, Шпанија веќе набави од руската вaкцина

Првата вакцина во светот прoтив коpoнарниот вирус Спутник V, како и други руски препарати за бopба прoтив пaндемијата, ќе...

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од пехчевското епицентрално подрачје регистрирала денеска...

Над 100.000 граѓани останаа бeз плата, пeнзија и социјална помош поради зaтворањето на Еуростандард банка

Над 100.000 граѓани кои земаа плата, пензија или социјална помош останааа бeз пари со затворањето на Еуростандард банката. Не можат да си...

Зaев и Аxмети се договориле?: Зaврши работнaтa срeдбa помeѓу СДСМ и koaлицијата „Мoжеме“ и ДУИ

Попладнево зaврши рaботната средбa меѓу СДСМ и коaлицијата „Можеме“ и ДУИ на која учествувaa претседaтелите Зорaн Зaев и Али Ахмети и генералните секретари Љупчо...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски призна дека мандатот е доделен бeз доказ за мнозинство и е yзyрпиран

Стево Пендаровски како Претседател на државата соопшти дека ќе доделува мандат за Влада спротивно на Уставот по принципот „прв дојден, прв услужен“. Претседателот Пендаровски...

More Articles Like This