(Видео)ШТЕТА КАКО ОД ЗЕМЈОТРЕС: Ракетните напади во Сирија произвеле резултат како од земјотрес

  • April 30, 2018
  • Коментари

Серија силни експлозии што ги потресоа воените инсталации во сириските провинции Алепо и Хама, очигледно биле толку силни што тие беа третирани како земјотреси од страна на европски центар за следење на тектонските движења.

Треморите, рангирани како земјотрес со јачина од 2,6 степени од страна на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, очигледно се резултат на “силните експлозии” што се случија во “складиштето за оружје на 47-та бригада на сириската армија” во близина на Хама во последиците од нападот, иако точната причина за овој потрес допрва треба да се утврди.

Според израелскиот весник Хаарец, ракетните напади што очигледно погодија неколку воени бази на сириската влада во саботата вечер можеби биле спроведени од израелски сили, иако претставниците на земјата одбија да коментираат по ова прашање.

Претходно во неделата израелскиот министер за одбрана, Авигдор Либерман, изјави дека Израел ќе продолжи да ја одржува својата слобода да дејствува во Сирија.

“Ние немаме намера да ја нападнеме Русија или да се мешаме во домашните сириски прашања, но ако некој мисли дека е можно да се лансираат ракети или да се нападне Израел или нашата авијација, несомнено ќе одговориме и ние ќе одговориме многу силно, “рече тој на годишната конференција на” Ерусалим пост “.

Претходно «
Следно »