(Видео)ШТЕТА КАКО ОД ЗЕМЈОТРЕС: Ракетните напади во Сирија произвеле резултат како од земјотрес

Поврзано

Инцидeнт во иранската нyклeaрнa централа Натанц, oштeтeн е објект во изградба

Во нуклеарната електрана Натанц во Иран се случи „инцидент“ при што е оштетен објект во изградба, но тоа не...

Во пpитвop во Индија татко и син пpeтeпaни до cмpт, yaпceни петмина пoлицaјци

Индија уапси петмина полицајци обвинети за смртта на татко и син во полициски притвор, изјави денеска висок истражен службеник,...

Најмалку двајца зaгинaти во двојна eкcплoзијa пред вoeнa бoлницa во Авганистан

Две лица загинаа, а осум се повредени во двојна експлозија во близина на воена болница во авганистанската северна провинција...

Серија силни експлозии што ги потресоа воените инсталации во сириските провинции Алепо и Хама, очигледно биле толку силни што тие беа третирани како земјотреси од страна на европски центар за следење на тектонските движења.

Треморите, рангирани како земјотрес со јачина од 2,6 степени од страна на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, очигледно се резултат на “силните експлозии” што се случија во “складиштето за оружје на 47-та бригада на сириската армија” во близина на Хама во последиците од нападот, иако точната причина за овој потрес допрва треба да се утврди.

Според израелскиот весник Хаарец, ракетните напади што очигледно погодија неколку воени бази на сириската влада во саботата вечер можеби биле спроведени од израелски сили, иако претставниците на земјата одбија да коментираат по ова прашање.

Претходно во неделата израелскиот министер за одбрана, Авигдор Либерман, изјави дека Израел ќе продолжи да ја одржува својата слобода да дејствува во Сирија.

“Ние немаме намера да ја нападнеме Русија или да се мешаме во домашните сириски прашања, но ако некој мисли дека е можно да се лансираат ракети или да се нападне Израел или нашата авијација, несомнено ќе одговориме и ние ќе одговориме многу силно, “рече тој на годишната конференција на” Ерусалим пост “.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести