August 9, 2020, 12:12 pm

(Видео)ЈАПОНСКИ КРАП ПРОНАЈДЕН ВО ОХРИДСКО ЕЗЕРО: Еколозите загрижени поради заканата која може да ја претставува по охридската пастрмка

Поврзано

Возачите во спротивна насока излегувале надвор од патот: На патот Кадрифаково-Св.Николе избегнати три сообpaќајни нecpeќи

Вчеравечер на патот Кадрифаково – Свети Николе биле избегнати три сообраќајни несереќи кои можеа да имаат смртен епилог. Како...

(Видео+фото) Поплава во Скопје, улиците под вода во неколку скопски населби

Силно невреме со поројни дождови и гpмотевици предмалку го зафати Скопје. Обилниот дожд ги поплави скопските улици, а во...

Известување од ЕВН: Утре скоро цел ден без струја ќе бидат делови од Кисела Вода, Центар и Аеродром

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека поради планирани технички зафати во електросистемот во градот Скопје, утре без струја ќе...
- Advertisement -

Рибата најверојатно некој ја пуштил во езерото, а познавачите велат дека не треба да се пуштаат неавтохтоните видови бидејќи го нарушуваат биодеверзитетот


При нуркање во Охридското езеро, членови на Нуркачкиот центар „Акватек”, забележале примерок на неавтохтон вид јапонски крап. Тие ја снимиле и фотографирале рибата, која најверојатно некој ја пуштил во езерото јавува ОхридНјуз.

-Апелираме да не се пуштаат во езерото неавтохтони видови риби, бидејќи можат лошо да влијаат врз биодиверзитетот на езерото. – велат од Нуркачкиот центар „Акватек” од Охрид.
Ова не е прв пат да биде забележан неавтохтон вид риба во Охридското Езеро. Пред неколку години беше уловен исто така азиски вид риба. И тогаш спортските риболовци, научната јавност и љубителите на природата предупредија на негативните последици по живиот свет во Охридското Езеро доколку се зголеми бројот на видови кои никогаш не егзистирале во овие води, кои со милениуми се природно живеалиште на голем број ендемски видови, од кои дел живеат само тука.

Latest News

Додека граѓаните плаќаат поскапи сметки за струја, фирмите на Заеви нижат профити

Зоран Заев и СДСМ преку поскапената струја, која ќе ја плаќаат граѓаните, собираат свежи пари кои подоцна преку тендери...

АПАСИЕВ ДА ГИ ВРАТИ НАРОДНИТЕ ПАРИ ШТО ГИ ЗЕМАЛ ОД ПЛАТНИОТ СПИСОК НА СЈО

Откако вчера пратеникот Димитар Апасиев ја скандализираше јавноста со својата објава на фејсбук која се однесува на вицепремиерката во заминување, Радмила Шекеринска, се појавија...

Возачите во спротивна насока излегувале надвор од патот: На патот Кадрифаково-Св.Николе избегнати три сообpaќајни нecpeќи

Вчеравечер на патот Кадрифаково – Свети Николе биле избегнати три сообраќајни несереќи кои можеа да имаат смртен епилог. Како што велат очевидци, возачите...

Дознајте зошто Спенџарска не сака да се лаже самата себе

Со години ги слушам луѓето како зборуваат: -‘Ама јас сум добра личност, не го заслужив ова!’, истакна на својот Инстаграм профил познатата македонска водителка и...

Пиво од 50 денари, свеж портокал 80 – Хрватите решија драстично да ги спуштат цените

Aко изминатите години Хрватска важеше за една од поскапите туристички земји, а фотографиите со фискални сметки на туристите го изненадија регионот поради високите цени,...

More Articles Like This