(Видео)ЈА ПЕЕШЕ ХИМНАТА НА ГОВОРНИЦА, ПА И ТУРИ ПЕПЕЛ: Од пеење химна, до менување на името на државата…

  • October 20, 2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски, кој испровоциран од пратеникот Ибрахими Зекирија од Беса, кој на 27 април 2017 година од собраниската говорница ја пееше албанската химна, го предводеше хорот пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Колицијата за заедничка Македонија и му возврати со „Денес над Македонија се раѓа“, а вчера, по излегувањето од домашен притвор гласаше „ЗА“ промена на Уставот со цел промена на уставното име на Република Македонија.

Крсто Мукоски е обвинет за тероризам токму за настаноте на 27 април во Собранието. На товар му се става дека ги отворил вратите од Собранието за да влезе толпата народ.
Вчера, на денот на гласањето судот го ослободи Мукоски од куќен притвор, кој досега многупати беше одбиван да се брани од слобода.

Постојат сонмежи дека Мукоски си ја купил слободата со притискање на тастерот „ЗА“ Северна.

Претходно «
Следно »