(Видео)ЌЕ РЕАГИРА ЛИ ЗНМ НА ОДНЕСУВАЊЕТО НА ОРДАНОВСКИ: Нема реакција од ЗНМ на непрофесионализмот, уличарскиот однос и ароганцијата на Ордановски!

Поврзано

Taжнa вecт: Пoчинa Кирил Псалтиров, дoajeн на мaкедонското глyмиштe

Денес на 08.05.2021 после долго и тешко боледување, во Скопје, почина Кирил Псалтиров доајен на македонското глумиште. Тој беше еден...

(Видео) „Oдимe нa EП“: Пoглeднeтe гo cпoтoт нa нaвивaчкaтa химнa нa нaшaтa фyдбaлcкa peпpeзeнтaциja

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го објави официјалниот спот на навивачката химна „Одиме на Европско првенство!“  на нашата фудбалска...

(Видео) Ceкоja чecт: Македонија oди нa Oлимпиjaдa – oвa e Македонецот кој обeзбeди oлимпиcка визa

Македонија оди на Олимпијада во престолнината на Јапонија! Македонскиот репрезентативец Дејан Георгиевски денеска на олимписките квалификации во таеквондо се избори...
- Advertisement -

Се уште нема реакција од еснафското здружение на новинари ЗНМ, кое гласно се бори за почитување на професионалните стандарди во новинарството, но и слободата на говорот и изразувањето


Иако од Агенцијата за медиуми веќе со соопштение го ocудиja настапот на Сашо Ордановски како непрофесионален, неетичен и неморален, од еснафот се уште нема реакција на вчерашното интервју во кое Ордановски буквално се обиде да се пресмета со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски наместо да добие одговори на прашањата.

Во врска со интервјуто на новинарот Сашо Ордановски со претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, емитувано сношти на 1ТВ, првичните наоди од надзорот на Агенцијата укажуваат дека во делови од интервјуто, новинарот ги прекршува начелата за почитување на достоинството на личноста, за пресумпција на невиноста и за објективно и непристрасно прикажување на настаните со еднаков третман на различните гледишта и мислења од член 61 од Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

Извештајот ќе биде објавен на веб страницата и доставен до Советот на Агенцијата, а во меѓувреме, регулаторното тело нагласува дека професионалното работење на медиумите подразбира почитување на сите начела за вршење на дејноста кои се потпираат на новинарските стандарди. – стои во соопштението на АВМУ

Од ЗНМ нема коментар на ваквиот однос на Ордановски.

Интервју на Христијан Мицкоски

Интервју или нарачано шиканирање?

Posted by Контрацензура Бенд on Thursday, February 28, 2019

Latest News

Eднo лицe пoчинa вo тeшkaтa coобpaќajнa нecpeќa нa автопатот Штип-Скопје

Тешка сообраќајната несреќа се случи попладнево на автопатот Штип - Скопје, пред селото Коњари. Станува збор за превртено возило на...

More Articles Like This