(Видео)ЌЕ РЕАГИРА ЛИ ЗНМ НА ОДНЕСУВАЊЕТО НА ОРДАНОВСКИ: Нема реакција од ЗНМ на непрофесионализмот, уличарскиот однос и ароганцијата на Ордановски!

Поврзано

Утре ќе се вакцинираат пратениците

Во А1 СЦ Борис Трајковски утре ќе се вакцинираат пратениците од Собранието на РМ, како дел од критичната инфраструктура...

Груевски најави нова фабрика на Кемет Електроникс во Македонија

Деновиве, се очекува Кемет Електроникс кои веќе 7-8 години имаат фабрика за електронски компоненти во автомобилската индустрија во ТИРЗ...

Ќe имa и kpивички приjaви пpoтив бетонизациjaтa нa цeнтpaлното гpaдcко подpaчје

Бетонизацијата на Скопје, надвор од пропис и надвор од јавниот интерес за загадувањето и екологијата на градот ја одобрија...
- Advertisement -

Се уште нема реакција од еснафското здружение на новинари ЗНМ, кое гласно се бори за почитување на професионалните стандарди во новинарството, но и слободата на говорот и изразувањето


Иако од Агенцијата за медиуми веќе со соопштение го ocудиja настапот на Сашо Ордановски како непрофесионален, неетичен и неморален, од еснафот се уште нема реакција на вчерашното интервју во кое Ордановски буквално се обиде да се пресмета со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски наместо да добие одговори на прашањата.

Во врска со интервјуто на новинарот Сашо Ордановски со претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, емитувано сношти на 1ТВ, првичните наоди од надзорот на Агенцијата укажуваат дека во делови од интервјуто, новинарот ги прекршува начелата за почитување на достоинството на личноста, за пресумпција на невиноста и за објективно и непристрасно прикажување на настаните со еднаков третман на различните гледишта и мислења од член 61 од Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

Извештајот ќе биде објавен на веб страницата и доставен до Советот на Агенцијата, а во меѓувреме, регулаторното тело нагласува дека професионалното работење на медиумите подразбира почитување на сите начела за вршење на дејноста кои се потпираат на новинарските стандарди. – стои во соопштението на АВМУ

Од ЗНМ нема коментар на ваквиот однос на Ордановски.

Интервју на Христијан Мицкоски

Интервју или нарачано шиканирање?

Posted by Контрацензура Бенд on Thursday, February 28, 2019

Latest News

(Видео) Пандов: Секој еден од нас треба да се разбуди и во недела пред Владата со срце и љубов да побара правда и слобода...

Претседателот на патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ  Александар Пандов во денешното издание на "Неделен брифинг" на Инфомакс порача дека секој...

More Articles Like This