ВИДЕО Австралија Опен: Ѓоковиќ останува крал на Мелбурн

Поврзано

Пронајден мpтoв: Пронајдено тeлотo на фудбалската ѕвезда која иcчезна во саботата

Поранешниот млад фудбалски репрезентативец на Уругвај, Франко Акоста кој исчезна во саботата денес е пронајден мртов. Поранешниот напаѓач на Виљреал...

Почина актерот Бopис Комнениќ, го играше Попадиќ во ,,Подобар живот”

Актерот Борис Комнениќ, на публиката најпознат како Александар Попадиќ од серијата Подобар живот, почина на 64-годишна возраст по тешко...

Hoвинapи блиckи до влacтa посакуваат cmpт за Xpиcтиjaн Mицkockи

Говорот на омраза останува категорија за која јавните обвинители, невладините организации и медиумските перјаници блиски до владејачките структури постои...
- Advertisement -

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, дојде до деветтиот триумф на Австралија Опен откако во финалето го совлада Русинот Данил Медведев.

Ѓоковиќ останува „владетел“ на тениските терени во Мелбурн, а доминацијата ја потврди и во финалето против Медведев кого го победи во три сета и тоа со 7:5,6:2,6:2. Ова е девеети триумф на Ѓоковиќ во Мелбурн, а вкупно 18. грен слем трофеј во кариерата со што им се приближи на Рафаел Надал и Рожер Федерер кои имаат по 20. грен слем трофеи.
За тоа колку Ѓоковиќ е доминантен на терените во Мелбурн, доволно говори и податокот дека српскиот тенисер по деветти пат игра во финалети и по деветти пат го крева шампионскиот пехар.

Latest News

(Видео) Откриена планина со злато во Конго, се проценува дека има околу 60-90 проценти златна почва

Локалното население во Коњи Лухихи, лоцирано во провинцијата Јужен Киву во Конго, открило злато на почвата на планината лоцирана...

More Articles Like This