(ВИДЕО) АВСТРАЛИЈА: Пoлицaeц нaпaднa тинејџер поради овие негови зборови

Поврзано

(Видео)Macoвни пpoтecти во Ерусалим, paзнишaнa пpeмиерската фотеља на Бенџамин Нетанјаху

Снимки на кои се гледа како полицајци влечат демонстранти од пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предизвикаа дополнителен...

Пpoтести во Израел, десетици илјади дeмонcтранти се собраа пред резиденцијата на Нетанјаху и бараат оcтавка

Пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим, се собраа 15.000 луѓе кои се незадоволни од справувањето на...

(Видео) Либан зaпaѓa во xaoc – пpoтecти, вojcka и kypшyми на улиците на Бејрут

Либанската армија излезе на улиците на Бејрут во обид да ги смири протестите кои се разгореа по апокалиптичната експлозија...
- Advertisement -

Во Австралија се појави видео снимка на која се гледа како полицаец фрла едно момче на под, кое е припадник на домородските заедници.

Поради тоа, полицаецот е делумно суспендиран додека трае истрагата, објави Би Би Си.

Инцидентот заврши со апсење на тинејџерот, потоа и ослободување, а претходно бил однесен во болница на преглед.

Полицијата соопшти дека ќе го испита инцидентот, кој се случи вчера во предградие на Сиднеј, а откако снимката била објавена на Фејсбук, го привлекла вниманието на јавноста.

Австралиските медиуми објавија дека момчето има 16 или 17 години.

Инаку, критиките за полициското однесување кон домородните групи во Австралија се зголемија оваа недела, поттикнати од протестите поради смртта на Џорџ Флојд во САД, а протести се планираат и низ Австралија.

На видео снимката се гледа како тројца полицајци разговараат со група тинејџери на една патека. Откако тинејџерот, кој подоцна е уапсен, му рекол на полицаецот: „Ќе те удрам во вилицата, брат”, тој побарал од него да се сврти. Потоа го удрил во нозете и го фрлил на земја. Тројца офицери потоа го турнаа на подот и го уапсија.

Во австралиските затвори се наоѓаат околу 30 отсто домородци, додека во целото население се само три проценти.

Latest News

Пoплавени улици во Скопје, отворени шахти, оштeтени возила

Поплавени улици, отворени шахти, оштетени возила, метеж и нервоза од граѓаните, но и од возачите. Ова е сликата од...

Oд утре се враќаат гopeштините: 40 степени во сенка

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за изолирана појава...

ШИЛЕГОВ ЗА АПАСИЕВ: МАКЕДОНСКИОТ ШЕШЕЉ ИМА КОСА И БРАДА

Откако вчера Димитар Апасиев, од Левица на својот Фејсбук профил објави статус преку кој упати навреда кон министерката за одбрана, Радмила Шекеринска ,стигнаа и...

Тома Фила открива: Ќерката на Милошевиќ бараше од татко и да да се caмоубиe кога дошле да го aпcат

Еден од најпознатите адвокати со македонско потекло, Тома Фила проговори досега непознати детали за апсењето на поранешниот претседател на Србија. Слободан Милошевиќ. Клучна улога...

Дали треба да се врати задолжителниот вoeн рок во Македонија?

Дали на Македонија и е потребно враќање на задолжителниот воен рок, експерти коментираат дека тоа прашање зависи од повеќе фактори, вклучително и од одлуката...

More Articles Like This