October 27, 2021, 4:52 am

(Видео) Автомобилот што го возеше Џејмс Бонд – пронајден по 24 години, еве колку вреди денес

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Уникатниот модел на Астон Мартин кој Шон Конери како Џејмс Бонд го возеше во филмот Голдфингер од 1964 година исчезнал пред 24 години и во моментов се наоѓа на Блискиот Исток, во гаражата на досега неименуван колекционер.

Информацијата ја објавил Кристофер А. Маринело од Art Recovery International, агенција за собирање уметнички колекции: – Автомобилот циркулира во земјите од Блискиот Исток, од Саудиска Арабија, Дубаи и Бахреин, е дел од приватна колекција, а ние го лоциравме по број на шасијата. Убеден сум дека сегашниот сопственик дури и не знае дека автомобилот е одамна украден и затоа е фер да му се даде можност самиот да го врати – завршил Маринело.

Изгубениот Астон е еден од четирите оригинални примероци што се користеле за снимање на филмот „Голдфингер“ и е посебен по тоа што е единствениот „вооружен“ со сите гаџети, од катапултирање на совозачкото седиште, телефон до тајниот простор, уреди за следење, прскалки за масло на патиштата, завеси од чад и непробојна чинија што излегува од багажникот и го штити стаклото.

Фановите на британскиот таен агент особено се сеќаваат на ротирачката регистарска табличка која има три страници со табели од различни земји: поместувањето на прекинувачот на буквата „Б“ ги активира Британците, „Ф“ француските и „С“ швајцарските ознаки.

Завртките на тркалата се исто така смртоносна алатка, со нив може да се исечат гумите на друг автомобил и да се истурка од патот. Сепак, заштитниот знак на легендарниот Астон е автоматскиот митралез Браунинг скриен под предните трепкачи.

Автомобилот бил украден од хангар на аеродромот Бока Ратон во Флорида во 1997 година и во моментов се проценува дека вреди 18 милиони фунти.

Видеото можете да го погледнете ТУКА.

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...

More Articles Like This