October 28, 2021, 5:29 am

(Видео) Акција на Северна флота: Оcлободување на нафтена платформа од тepopисти на Арктикот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Снимките се направени во Баренцовото Море, каде што се одржуваа воени вежби на Руската северна флота. Маринците за првпат слетаа на нафтената платформа „Приразломна“, пренесува ТВ „Звезда“.
Според сценариото на воени вежби, нафтената платформа беше окупирана од терористи. Екипажот се сокри во специјални простории, по што побараа помош од бродовите на Северната флота што беа во близина.
Морнарите не мораа долго да чекаат. Одредот бил поделен во групи и детално ги прегледал сите простории. Антитерористичката група дејствуваше тивко за да не го привлече вниманието на противниците. Пукањето беше забрането, бидејќи е нафтена платформа.

И покрај фактот дека руските морнари за прв пат беа на нафтената платформа, тие дејствуваа координирано без ниту еден збор: секое движење се повтори многу пати на тренинзи во единици, на полигони и бродови. По заземањето на центарот за комуникации, терористите се обидоа да го повикаат на помош бродот со кој допловеа. Сепак, руските војници ги оневозможија сите противници пред да можат да разберат што се случува.

Во очајниот обид да ја повратат платформата, бродот од кој терористите се симнаа во чамците, се обиде да се пробие до „Приразломна“. Големиот анти-подморнички брод на Северната флота „Североморск“ тргна да го пресретне. Гледајќи дека руските војници се сериозни, непријателскиот брод забави.

На крајот, „терористите“ беа онеспособени, а руските војници ќе ги предадат на властите, како што налагаат правилата.

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...

More Articles Like This