October 1, 2020, 1:23 am

(Видео) АМЕРИКАНСКАТА ВОЈСКА СЕ ПОВЛЕКУВА ОД ИРАК?: Ирачаните со камења ги „испраќаат“ американските војници!

Поврзано

Американските pазyзнавачки служби планирале да го отpyјат Асанж

Американските pазузнавачки служби планирале да го отpyјат или kиднапираат основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува британскиот весник „Гардијан“. Деталите за...

Шамap за САД: Папата одби да се сретне со Мајк Помпео

Ватикан објави дека го одбил барањето на Мајк Помпео за аудиенција кај папата Франциско и го обвини државниот секретар...

Поради пaндемијата Дизни ќе отпyшти 28 000 работници

Американскиот медиумски гигант Волт Дизни објави дека ќе уkине 28.000 работни места во одделот за домашни паркови и производи...
- Advertisement -

Состојбата во Ирак полека, но сигурно ја достига точката на топење, а состојбата е особено критична по вчерашните ракетни напади на Иран врз американските бази во државата.

Американската војска пред два дена ја информираше воената команда на Ирак за „репозиционирање“ на коалицијата на антиџихадистичките сили за да безбедно и ефикасно се повлечат од Ирак.

„Силите на коалицијата ќе бидат преместени на молба на владата и парламентот на Ирак во рамки на подготовките за следниот чекор. Од поит кон суверенитетот на Ирак, силите на коалицијата ќе бидат преместени следните денови и недели…Силите на коалицијата ќе ги преземат сите мерки за да не се крева врева. Затоа повлекувањето ќе биде изведено во ноќните часови“ се наведува во писмото.

До оваа одлука доаѓа откако ирачкиот парламент побара заминување на американските војници од Ирак, по убиството на иранскиот генерал Сулејмани.

 

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10157837111509393&id=525234392

Latest News

Прогласен кapaнтин во Мадрид

На жителите на Мадрид, кој моментално е жaриште на инфекцијата, ќе им биде зaбрането да ги нaпуштаат домовите, освен...

Заев за Каракачанов: Тој ми е пријател и тој премногу ја сака Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за ТВ Стар, говорејќи за пpоблемот со Бугарија, рече дека вицепремиерот на Бугарија Красимир Каракачанов некогаш премногу...

Американските pазyзнавачки служби планирале да го отpyјат Асанж

Американските pазузнавачки служби планирале да го отpyјат или kиднапираат основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува британскиот весник „Гардијан“. Деталите за оперaцијата ги раскажал поранешен вработен...

Внимавајте: Коpoнавирусот се пренесува и преку мобилните телефони

Мобилните телефони можат да го пренесат коронавирусот, сугерира истражување спроведена на италијанскиот универзитет „Тор Вергата“ во Рим. Истражувачите, предводени од професорот Џанлорето Д’Ало, откриле дека...

Прогласена вонpeднa состојба во Чешка

Чешката Влада прогласи вонpeдна состојба, која стапува во сила од понеделник, и воведе мерки кои вклучуваат огрaничување на собири и забрaнa за мјузикли и...

More Articles Like This