(Видео) Американски сенатор го прошета Фаучи по ќерамиди: Си ја финансирал лабapaторијата во Вухан и треба да одговараш

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Ентони Фаучи и многумина такви како него кои на почетокот на пандемијата беа херои на своите држави, а потоа злоупотребувајќи ја довербата на сопствениот народ го изгубија кредибил сега се соочуваат со последиците од своето делување.

Тој долго време е директор на Центарот за заразни болести во САД или на скратено НИХ, и токму како директор на оваа државна институција во САД и покрај забраната од Обама да се истражува добивање на функција на вируси во САД со што тие во лабаратoриски услови се прават по заразни тој финансирал лабаратории низ светот кои работат со вакви опасни истражувања.

Една од лабараториите кои тој ги финансирал е таа во Вухан за која постојат низа докази дека е изворот на пандемијата на коронавирус. Крунскиот доказ е фактот што неколку вработени во лабараторијата ги имале симптомите на корона пред да се потврди првиот случај на пазарот во кинескиот град.

Токму поради оваа причина тој беше сослушуван од американскиот сенат, а најжесток на сослушувањето беше сенаторот Ранд Паул кој го „прошета по ќерамиди“ и му посочи дека ќе одговара.

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This