October 21, 2021, 1:14 pm

(Видео) Бајден го „пpeгopeл“ бyџeтoт нa САД: Американскиот пpeтceдaтeл иcкopиcтил дyпки вo зaкoнoт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Непартискиот извештај покажува дека претседателот Џо Бајден може да и должи на даночната администрација дури 500.000 американски долари заостанати долгови, откако беше објавено дека со години избегнувал да плати здравствено осигурување преку дупка во даночните прописи.

Бајден се залага за закон од 3,5 милијарди долари за финансирање на грижата за децата, образованието и здравствената заштита со цел даночни измами и зголемување на даноците за повисоки примања, така што „богатите можат да го платат својот праведен удел“.

Предлог -законот ќе стави крај на трикот за затајување данок, кој очигледно го користеше Бајден, како и зголемување на буџетот за ревизија на Даночната служба.

Меѓутоа, извештај составен од Конгресната истражувачка служба, до кој дојде Дејли Мејл, сугерира дека Бајден должи даноци според сегашните правила, како што тврди конгресменот кој побарал од истражувачкиот институт да го испита тврдењето.

– Џо Бајден сака да ги зголеми даноците за 2,1 трилиони долари, тврдејќи дека богатите треба да го платат својот „праведен удел“ – изјави претставникот на Индијана, Џим Бенкс, претседател на конзервативниот Републикански одбор за студии.

– Но, во 2017 година, мултимилионерот Бајден го заобиколи данокот на плата – токму тие даноци што се финансирани од „Медкер“ и „Обамкер“, вели тој.

Според критериумите што ЦРС и ги даде на мојата канцеларија, тој на даночната администрација и на американскиот народ им должи стотици илјади долари заостанати долгови. Секој Американец треба да знае за даночното лицемерие на Џо Бајден – додаде Бенкс.

Банките рекоа дека извештајот покажува дека Бајден неправилно ја користел „С Корпорации“, истата даночна дупка што администрацијата на Обама се обиде и не успеа да ја затвори, така што може значително да го намали данокот на „Медкер“ за такси за продажба на говор и книги во 2017 и 2018 година.

Бајден и првата дама Џил Бајден платија данок на доход за таа добивка, но стратегијата им овозможи на парот да пренасочи повеќе од 13 милиони долари преку нивните „С Корпорации“ – „Селтик Капри“ и „Јакопа Корп“ – и да бараат помалку од 800.000 долари како подобен приход за Данок за медицина – избегнување на данокот за самовработување од 3,8 проценти што би го платиле доколку точно го надоместат приходот, пишува Волстрит Журнал.

Претседателот не е конкретно споменат во извештајот на ЦРП, но дава увид во победничките случаи на Даночната управа против даночните обврзници кои пријавуваат сомнително ниски плати од „С Корпорациите“ и ги пријавуваат повеќето од нивните приходи како „дистрибуции“ ослободени од „Медикер“.

„Судовите се согласија со Даночната управа (IRS) дека акционерите на вработените подлежат на данок на вработување кога акционерите добиваат распределба, дивиденда или други форми на компензација наместо разумен надомест“, се вели во извештајот.

Во извештајот на ЦРС, исто така, се наведува во детали дека претседателските даночни пријави автоматски се ревидираат само за период од четири години од претседателскиот мандат.

Сепак, „С Корпорациите“ во сопственост на Бајден не работат оваа година, според Белата куќа, што значи дека „IRS“ нема автоматски да ги ревидира.

Бајден, најчесто нарекуван „Џо од средната класа“, постојано тврдеше дека богатите мораат „да го платат својот фер удел“.

Конгресменот од Њујорк, Крис Џејкобс, кој внимателно го следеше ова прашање, изјави за Њујорк пост дека „Џо Бајден сака да ги прошири финансирањето и овластувањата на „IRS“ за да можеме да ревидираме повеќе Американци“.

„Со оглед на тоа што Либералниот центар за даночна политика и непартиската служба за истражување на Конгресот поставија прашања за начинот на управување на Бајден со даноците, зошто не бара прво да се проверат неговите даноци?

– Бајден не верува во проширување на програмите како „Медикер“ и „Обамакер“, бидејќи сметаше дека купувањето на уште една вила од неколку милиони долари и изнајмувањето на третата е поважно отколку да се помогне во финансирањето на тие закони – заклучи Џејкобс.

Предлог-законот за социјални трошоци од 3,5 трилиони долари, Бајден се надева дека ќе помине само со пребројување на гласовите на демократските членови на Конгресот ќе стави крај на тактиката за даночни дупки што претседателот приватно ја користеше со години.

Ако законот го одобри и состави Комитетот за начини и средства, тоа ќе го зголеми финансирањето на IRS за 80 милијарди долари во следните десет години за да се справи со актуелното прашање за затајување данок.

Latest News

Koмиcиjaтa за зapaзни бoлecти ќe диcкyтиpa зa мepкaта за нeoпхoднocт да ce пpимaт двe дoзи вakцини пpoтив Koвид-19

Мерките за заштита од Ковид-19 никогаш не биле носени од какви било политички одлуки од почетокот на кризата, од...

More Articles Like This