January 24, 2021, 10:55 am

(Видео) Без коментар: Новинарот Салиу избpkaн од пред ГОБ „8 септември“, обeзбeдyвањето не му дозволи да сними

Поврзано

(Фото) Стрaотна сообраќајка под надвозникот кај скопски Орман

Страотна сообракајка под надвозникот во Орман, стои во објавата на Фејсбук страницата Ѓорче Петров. Се надеваме нема повредени, внимателно возете...

(Видео)Венко да тера помалку PR, а повеќе работа, на граѓаните им требаат навремени и достапни здравствени услуги за да се спаси човечки живот

Додека многу луѓе во пендемијава секојдневно се борат за својот живот, министерот Венко Филипче не е способен да ги...

Кoгa пpeмиepт ти гo чyвa гpбoт, нeмaш гajлe: Лoвџиja имaл cpeдбa co Заев, a ceгa ce фaли co y6иeн дивeч

Член на раководството на Ловечката федерација кој во октомври имал средба со премиерот на социјалните мрежи заедно со други...
- Advertisement -

Новинарот Фуркан Салиу денес се обиде да ја долови атмосферата пред Градската општа болница „8 септеври“, каде што редици луѓе чекаат да бидат тестирани и прегледани.

Неговиот обид да биде сниман беше дрско спречен од обезбедувањето, кое наместо да им помогне на луѓето и да се погрижи за одржување на растојание меѓу луѓето кои чекаа во ред, грубо се обиде да го избрка од пред болницата.

На видеото се гледаат неколкумина од обезбедувањето како се собираат околу новинарот кој се обидуваше да да сними што се случува пред болницата, придружувајќи се притоа кон мерките за носење заштитна маска и одржување растојание.

На дрското однесување на новинарите Салиу им порача дека нема да се повлече, ниту да се откаже, и ќе продолжи да снима и објавува се додека не почне да се почитува новинарството како професија.

Десетина луѓе од приватното обезбедување кои го обезбедуваат #8септември, наместо да се погрижат за луѓето да одржуваат дистанца, и да им помогнат на постарите, да ги насочат, они се занимаваат со новинари. Се додека не се научите да го почитувате новинарството како професија, ќе се гледате вака на видеа по социјалните мрежи… Јас немам намера да отстапувам 😊 BTW, да сум на ваше место, би ги сменил одма овие од ПерпетууМобиле, 6-те милиони не ги оправдуваат. 🙂

Posted by Furkan Saliu on Friday, November 27, 2020

Latest News

(Фото) Стрaотна сообраќајка под надвозникот кај скопски Орман

Страотна сообракајка под надвозникот во Орман, стои во објавата на Фејсбук страницата Ѓорче Петров. Се надеваме нема повредени, внимателно возете...

More Articles Like This