January 22, 2021, 4:21 am

(Видео) Бранови до три метри и реки од вода пpeдизвикаа обилните врнежи во Сплит

Поврзано

Словенец зaгина во ekcплозија на топовска граната од Втората светска вojна

Топовска граната останата од Првата светска војна убила 64-годишен маж во селото Воглар кај Нова Горица во западна Словенија,...

Новиот вид на коpонавирус пристигна и во Косово?

Триесет примероци на коронавирусот од Косово пристигнаа денес во Берлин, а резултатите од лабораторискиот тест се очекуваат за две...

(Видео) Хаос во БиХ, мигpaнтите се судрија со полицијата

Силни полициски сили морале да интервенираат вечерва за да ги смират инцидентите што избувнаа во еден од центрите за...
- Advertisement -

Во последните 24 часа во Сплит и околината наврнале 120 литри дожд на метар квадратен, што е повеќе од просекот за целиот декември, соопшти хрватскиот Државен хидрометеоролошки институт.

До пладне, пожарникарите во Сплит имале околу 20 интервенции за испумпување вода од подруми и приземја, а јужните делови на Сплит биле особено загрозени од врнежите, соопштил Сплитскиот оперативен центар.

Поради силниот ветер што создава бранови високи и до три метри на некои места, денеска, втор ден по ред, сите линии на катамарани што го поврзуваат Сплит со централните далматински острови се прекинати.

Latest News

Миленко за Мериот: Who the f()ck are you?

Долго време пред избори мојата стратегија за последните избори беше да победи ВМРО-ДПМНЕ, прво нека победи вели Миленко Неделковски...

More Articles Like This